duminică, octombrie 30, 2011
ExiStare
sub o forma sau alta...
oscilez in Iubire
si cand Iubesc, Cunosc, Accept, ma misc... exist
Mi-e dor de clipa venirii mele
Mi-e dor de lumina dinaintea sosirii aici
Mi-e dor din cauza durerii de somn.
ma las de dor...
ma las de suferinta
ma las de zgomot si-mi reiau muzica
imi reiau Sunetul cu care am fost Strigat
ma las Suflului
care curge inca la fel ca atunci cand am fos Creat...
mi-e dor de Rostirea Vietii
in trup si inainte de trup
intrerupta de clipele in care refuz sa ascult.
mi-e dor de sunetul Luminii
de gustul, de mangaierea, de miscarea
si de gandul ei....
Ma las de dor...
Si ma intalnesc cu mine
cu Rostul Rostirii mele din Adevar
in care eu Te regasesc pe Tine.
In Iubire nu mai exista dor
caci nu mai exista distanta sau timp...
luni, octombrie 24, 2011
Alcovul inimii, R.M.ister
e vorba de o inspiratie extrem de puternica, insa poate nu prea bine exprimata si care nu are o cauza concreta referitoare la o persoana anume.
lasa-ma sa nu-ti spun despre mine
lasa-ma sa tac in fata ta
si sa ma asez alaturi atunci cand vrei odihna
nu imi complica prezenta langa tine cu-ntrebari.
primeste-ma ca un intreg raspuns,
asa cum sunt...
Iubire si un sambure de Adevar.
vreau sa-ti fiu zambetul ascuns
de care nu mai stie nimeni
si fiorul cel mai scump
pe care nu-l mai intelege nimeni
si vreau sa ne ascundem
in mica noastra taina calda,
inocenta,
pe care o putem simti
doar in Odihna Mintii...
nu e nimic confuz aici!
nu e nimic gresit!
dar trebuie sa tragi cortina
si sa intri in alcovul viului,
al inimii,
nu in alcovul mintii...
si te vei simti ca vinul rosu
in sangele treaz,
cu adevar impartasit...
haide cu mine in alcovul inimii
sa dormim pana ne uita Dumnezeul stiintelor exacte,
pana ne uita materia si ne unim,
pana cand Il intalnim pe Dumnezeul Vietii
doar privindu-ne ochii inchisi sarutandu-ne pe pleoape,
pana ne uita limitele dorintei,
pana cand nu ne mai trebuie nimic
decat Odihna in care sa crestem
sporind in Taina Vietii...
in Micul Nostru Paradis egal cu Universul.
crede-ma cand nu mai crezi in nimeni!
pentru tine eu sunt Micul Print
si-am sa ma urc pe trunchiul Arborelui Vietii
caci vreau sa ne trezim la viata
Acum, Aici, in Universul-Paradis!
duminică, octombrie 16, 2011
Dormi cu mine...
luminand nehotarat golul care ma patrunde
osciland in duritate
in timp ce flacara se zbate
ma patrunde cald lumina
ma patrunde rece sarea
ma incearca adevarul
ma intreaba noaptea...
ma intreaba linistea cum e tacerea...
ma incearca mintea la senzatii impreuna
eu aici
ascult domol lumina focului
si refuz sa ma amestec cu vorbele de noapte buna.
iti soptesc pe pielea calda
un apus tomnatic cazut din nori
direct pe spatele tau moale
pe care-ti storc o portocala
coapta in razboi...
alung urmele de mine,
le detonez...
ma pierd total in marele castig
dublat de spaima inocentei
uitata pan-acum in frig...
imi crapa corpul tot
de plin de luna
de flacara de sare
de sunetul privirii tale
si de miros de soapte ingeresti
ce urca-n sus pe spate-mi
ca o furtuna buna.
ma dezleaga darul uitat printre stele
ma lasa sa urc acolo
unde nu poti ajunge prin placere
ma trimite de fapt aici unde sunt
cu ochii inimii la mine
cu ochii inimii la tine
cu ochii inimii la El
cu ochii inimii la noi si fiecare catre el...
sâmbătă, octombrie 15, 2011
duminică, octombrie 09, 2011
Ii povesteam unui inger...
daca as indrepta forta asta spre cer
as putea alinia planetele
as putea recreea Universul
dar nu vreau sa fac toate astea
pentru ca forta asta o am doar pentru tine
curge doar spre inima ta...
luni, septembrie 19, 2011
Amintiri din luna a 7-a
e simplu insa astazi mi-a venit in minte o idee importanta pentru mine care face o sinteza a lucrurilor din ultimii doi ani:
In absurdul decor social-sarcastic
Am inteles esenta simplitatii prin contrast
A jocului naturii
Si a puritatii privirii unui nor
A unui om
A unei Logici Universale ce se ascunde in fiecare
Indiferent cate e de orb, de surd, sau de treaz
Este acolo uitata sau nu…
Este simpla
Este atat de simpla ca nu se vede
Este atat de frumoasa ca nu se compara
Si tocmai pentru ca nu se compara nu se vede
Este atat de simpla Logica Universal
Incat atunci cand vorbesti despre ea in fapte
Oamenii trec pe langa, nu o vad
Asteapta minuni…asteapta formule
Asteapta maretie….
Dar maretia este in simplitatea nedeslusita
Care luata asa cum este curge necontenit…
Si luata asa cun vrem noi….o impiedicam in mintea noastra.
De unde nevoia de minuni?
Cand viata in sine este deja minunata in Sine!
Deja respiri, deja simti
Deja iti bate inima….deja vezi si auzi.
Te-ai plictisit de templul tau?
Iti dau un dar pretios de care poate ai uitat:
Afla ca pe Pamant
Nimeni nu locuieste mai mult in casa sa
In masina sa
In hainele sale
Decat locuieste in trupul sau
Pe care l-a primit totusi gratis
Tocmai pentru ca este Nepretuit
Trupul tau, Templul tau
Pentru care tot Universul lucreaza
Ca sa fie asa cum esti tu acum!
Poate tocmai pt ca ne-am trezit in corpul asta
el deja nu mai e o minune a noastra?
a fost prea simplu... pentru noi.
Tu nu esti ceea ce ai invatat despre tine!
Esti exact ceea ce erai
cu putin inainte sa vi pe Pamant!
Esti exact ceea ce Universul iti sopteste
Esti exact povestea unica
Lacrima imateriala de fericire lasata de Univers
Sa rada in pantecele mamei tale atunci cand ai venit!
noi oamenii, am uitat sa vorbim despre ce e mai simplu, mai firesc in sensul firii(existentei), mai natural si mai spontan. Vrem prea mult fast in vorbe, in fapte, in cercetarile noastre....vrem prea mult fast care nu ne aduce decat spectacol, o mascarada scumpa, de multe ori poate de lux insa ramene totusi o mascarada...o piesa sociala care mascheaza realul, care pierde esenta deosebitului.
Exista rusinea simplitatii... exista rusinea firiescului...exista rusinea naturalului... exista toate astea atunci cand jucam o piesa, atunci cand suntem un ID...atunci cand suntem cine invatam sa fim si nu cine trebuie sa fim. Ma tem ca nu toti invata sa fie ceea ce sunt ei de fapt....pentru ca noi suntem oameni, si daca toti am fi oameni aici ar fi Raiul. Pentru ca Singurul Om care a existat a fot Iisus...restul suntem tot oameni in esenta dar am ales sa semanam doar cu esenta nu sa fim esenta in Sine. Poate ca secolul XXI o sa aduca in curand aceasta idee...si anume, de la definita omului.....ca animal vertebrat biped si fara pene, putem avea totusi pretentia sa il apropiem acum pe om de un exemplu al infloririi naturii constiintei umane care a adunat in cateva vorbe ale Sale stiinta si religia de pretutindeni.