Se afișează postările cu eticheta idilic. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta idilic. Afișați toate postările

luni, iulie 25, 2016

Curaj

Timid...
intre Tine 
si intre Timp

imi intind Inima 
pana la Ingeri,
ma intorc catre Cer
si invat a-ti Vorbi
prin Cuvant,

caci mi-e rusine de Sacru
si sunt timid de Iubire,
acum cand am Vazut Vederea.

ce smerita-i Iubirea,
atunci cand e Vie.
ce-ntelept e Amorul,
ce Sacru...
ce Simplu...

Curajul 
plonjarii in Neuitare
in Absolut.
        
...ce curaj timid
e iubirea !

duminică, iunie 05, 2016

Venus

Am atins dunele...
Sufletul meu a atins dunele.

Demult...
In inima fierbinte a spatiului

Demult...
am pasit descult

Purtam apa cu mine
in mijlocul desertului

Iar tu purtai...
O inima sacra 

Tu aveai nevoie de apa
Eu aveam nevoie de tine

Nici eu, nici tu 
nu am ales nevoia

Tu ai ales cuvantul meu
Eu am ales cantecul tau

Amandoi am ales aceeasi iubire.



sâmbătă, noiembrie 15, 2014

Epicentral

Buzilit
O buza nesarutata de timp.

Templul de foc al tacerii
zamislit din bazalt nerostit.

Bazalt hotarat vertical
talisman al zborului fara aripi
nud, nativ...
al propulsarii catre infinit.

Si-n altarul tacerii,
in miezul tacerii,
tacerea se roaga 
la masa ei -

la masa tacerii,
de granit.

Si-n ruga ei, Tacerea,
ridica un imn seismic
izvorat din inima de buzilit.



Coloane de bazalt

7

Afara...
fara idee, fara gand...
intr-un fior -
zbor cu-o adiere de vant.

Freamat de dor,
Inima mi-e izvor
de murmur
de susur
de mugur
de fagur
de fulgur
de bulgur
de sol


luni, noiembrie 03, 2014

Suras senin

Nu iti duc dorul
nu-l duc nicaieri...
il las aici, liber in inima mea.

Il las aici
sa te astepte in capul pieptului.

Cand vei veni...
vei asterne urechea la piept
si ai sa-l auzi -
ce frumos...
ce frumos este!
si ce frumos canta despre tine.

Sunt infrumusetat de dor.
caci port in mine
dorul linistit, lipsit de arderi
lipsit de patima.

Ne-am molipsit de tacere
ne-am vindecat cu dor
ne-am inaltat in iertare
am renascut prin zambet...

Si vom purta etern zambetul plin,
la coltul gurii
si in priviri.

Vom zambi o lume noua
cu dorul sprijinit pe buze
si pe pleoape.




vineri, octombrie 31, 2014

Idilic

Te astept in realitate.
Tu si eu...
Muti, tacuti, intimi...
Faurind un sens neinceput vreodata.

Eu insumi,
Impreuna cu Timpul, 
Cu Spatiul
Iti cantam
In ritm 
Prezent.

Eu
Insumi
Si
Inima mea
Te iubim
Bland 
Continuu.

Privirea ta
Redimensioneaza Spatiul,
Dorul meu
Redimensioneaza Timpul.

Tu readuni puterile Creatiei
Si le recreezi prin mine.

In noi...
Realitatea isi are Odihna
Iar dimensiunile isi reintalnesc Masura.



luni, aprilie 14, 2014

Te mangai cu stele...

Atractia nu e pentru noi...
Atractia guverneaza corpurile fizice si depinde predominant de spatiu.(si timp)
Nu e un fenomen constient, e unul predeterminat de legi fizice.

Pentru noi, pentru oameni, este specifica Apropierea. Apropierea este Constienta, si depinde in special de Timp. In privinta spatiului/distantei...apropierea dintre oameni este foarte permisiva. Astfel...iubirea poate aduce aproape in realitate doi oameni aflati la distante extrem de mari fara ca fenomenul sa se petreaca si in plan fizic si fara ca cineva sa le poata nega apropierea. Putem fi aproape de oriunde...

Distanta nu se modifica, dar perceptia asupra distantei si asupra celuilat da.

_______________________
Noaptea ne mangaiem cu stele,
Ziua ne atingem cu zorii.