Se afișează postările cu eticheta Conceptual. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Conceptual. Afișați toate postările

duminică, iunie 03, 2012

Rhapsody of Romanian Sacred Geometry

Astazi oamenii vorbesc despre o moda spirituala, despre un ,,feashan" spiritual. Dar se vor trezi doar atunci cand vor putea sa admire omul gol. Moda asta spirituala e doar o impodobire a Supremului care il mascheaza. Il vom vedea abia atunci cand goliciunea va umple...

                                                                           

                                                                             Motto: ,,O mana de om, un neam de izvor..." 

                                                                             Nascut din Puteri de Pace
                                                                             Inscrise-n  Univers,
                                                                             Ascult cum Dumnezeu tace...



                                                                             Si...
                                                                             Totul e aici











                                               Supremul e suprem... Nu trebuie impodobit.

vineri, mai 04, 2012

Ne-a logodit eterul...



intre doua cuvinte sta ascunsa tacerea in care ne-am cunoscut,
intre doua atingeri sta expus portretul realitatii senzitive,
intre buzele tale atarna ghetarii curati din sud si din nord,
intre privirile noastre se joaca eterul....

logica moare pentru o clipa...
stim pur si simplu ca,
frumusetea rasare din soapte si creste cu muzica si linisti.

ne-a logodit eterul...
si-a lasat totul intr-o mare tacere


dar eu trag marea tacere dupa mine in in valuri si stoluri
si sparg muntii in mii de nisipuri rotunde si vii
care sa nasca povesti miscatoare in lumile deltei

cu apa ce-mi sade-n privire,
cu vantul ce-mi zburda din par
cu focul cel bland din cuvinte
eu renasc muntii din batranele stanci....
in pamanturi noi ale deltei
in mistere adanci ale marii...

iti fac pamanturi noi si vii
pe care tu sa-ti undui valurile,
sa-ti versi furtunile...
sa-ti uiti comorile...

vreau sa-mi tragi pamantul in adancurile tale,
sa-l sclazi in mistere
si-n flori minerale ce rostesc tacere
sa plantezi in mine eterul ascuns intr-o scoica...

vulcanic, sarutul dintre nopti si zile
dintre valuri si maluri
dintre tine si mine
tuna cerul, fulgera marea, scutur nisipul
fuga nu mai e fuga...
clipa nu mai e clipa
veacul indica un orizont insolat de inimi fierbinti
vindecat doar cu lacrimi termale
nascute din sarutul vulcanic...

lava, larva de stele,
iele, sirenele, vad c-au fugit din padure si s-au ascuns in mare
dar vin dupa sufletul meu ce se plimba pe-un cal alb de mare
caci tu le-ai trimis sa-mi puna cununa sfintita de trei rasarituri
un rasarit de soare
un rasarit de luna
si-un rasarit de inima buna...



duminică, mai 09, 2010

Purity, Power, Wisdom - Freedom



Am fost intrebat de cateva ori si trebuie sa raspund: Macul era alb de la Mama lui:D


For number 9 - a piece of heaven



Asculta mai multe audio Muzica


Unul din comentarii mi-a descris cel mai bine
sentimentele nutrite pentru acest mac:)) :

'You come to us from another world,
from beyond the stars and the void of space.
Transcendent, pure, of unimaginable beauty.
Bringing with you the essence of love.
You transform all who are touched by you.
Mundane concerns, troubles and sorrows dissolve in your presence,
bringing joy to ruler and ruled, to peasant and King.'(The Alchemy of Love by Rumi)

-ode to the white poppy



duminică, aprilie 18, 2010

painted flower - viata ca o apa curgatoare


Asculta mai multe audio Muzica
Pentru ca noi suntem natura, noi suntem si stiinta si arta si mister...
Atat cat e-n natura imi e permis sa cer
Atat imi e permis sa iau sa dau si sa creez...

Sa am doar timp sa parcurg acest mister!

Viata curge
Si albie isi face,
Asemeni unui rau.
Meandrele sunt curbe!

Voi, oamenii...
Le faceti insa drepte!

Dar viata voastra e insasi apa care curge
Inradacinata in pamant,
Ce norii-o poarta bland
Si focul o-ncalzeste,
Iar voi cotiti in valuri
Si o loviti de malurile drepte!
De ce?
De unde?
Pana cand?

Lasati apa sa hraneasca
Si pamantul sa rodeasca,
Lasati norii sa invie
Si lumina sa urseasca...

Si astfel albia fluviu va sa va fie...
- Viata ce-ntretine viata -

Nu cautati Eden
Eden este Terra, Eden e aici!
Eden este-n voi.
Dar seceta-i prea mare!
Si.... Eden v-a murit.

Natura se transforma!
Voi de ce alegeti sa muriti?

duminică, ianuarie 31, 2010

Surreal - Abstract

.
.
.The secret of levitation is in the music
music is the expression of your soul's freedom
...

luni, decembrie 21, 2009

Stadiul 1 - fii PUR!



Puritatea nu se construieste. Cu puritatea te nasti, ea doar trebuie pastrata.
Puritatea nu se distruge, se pierde. Ea poate fi recapatata.
Puritatea e o stare, e de fapt starea naturala, un echilibru al spiritului. A fi pur nu inseamna a fi gol.
A fi pur inseamna a fi plin de lumina si... de nimic altceva.
Astfel vei putea trai pe o frecventa superioara, si vei putea avea contact cu realitatea.
Ar trebui sa ne doara corpul, sufletul si constiinta cand ne gandim cat am involuat de la nastere si pana acum (evident nu pe toate planurile). De ce nu ne pastram la fel de proaspeti? Ce ne opreste? De ce nu ne mai bucuram ca atunci cand eram mici? A te maturiza nu inseamna a ucide copilul din tine.
Inocenta, sensibilitatea, imaginatia, creativitatea, PURITATEA...toate se diminueaza sau mai grav, la unii dispar.

Sa nu uitam un lucru! In esenta, fiecare om este divin, si daca voi credeti asta, ii veti convinge si pe altii. Ia atitudine, schimba-te tu si apoi se vor schimba si ceilalti. Redescopera-ti calitatile, reimprospateaza-te, fii creativ, exprima-te si cel mai important: Reevalueaza-ti potentialul uman. Dar mare atentie! Am spus potential UMAN, e clar ca e vorba doar de o directie pozitiva. Potentialul evolutiv. Ca sa fim mandrii de acest titlu: fiinta umana, sau de acest cuvant monosilabic OM, trebuie sa demonstram asta. :)

Nu suntem prea departe de ingeri :) Nu am luat-o razna, stiu ce vorbesc... Daca va veti hrani si spiritul asa cum va hraniti intelectul (in unele cazuri) sau instinctele ( in alte cazuri) sau ambele... atunci veti vedea ca eu am dreptate. In cazul instinctelor...e discutabil, si ar fi bine sa renuntati, sa le convertiti in altceva, daca se poate in mod creativ sau constructiv:).Fiecare instinct e insotit de placere, altfel el nu ar mai functiona. Omul e singura fiinta capabila sa desparta rolul biologic, de supravietuire al instinctului (hrana, perpetuare, aparare) de placere, obtinand doar placerea. De aici si probleme...(pofta, desfranare, violenta). -ideea apartine lui Arsenie Boca -


DE CE NATURA E PERFECTA?

Sa ne uitam putin la aceasta floare: in drumul ei catre maturitate, de la boboc spre floare, evolueaza continuu, isi mentine puritatea si chiar isi dezvolta caracteristicile pe care ea le avea inca de cand era inchisa. Ba e chiar mai incantatoare. Asa suntem si noi...sau ar trebui sa fim... Apoi ea nu se usuca, se transforma intr-un fruct, care de asemenea ne incanta. Prin simplitate, ne ofera TOT. Nu are nevoie de mai mult, pentru ca ea traieste conform planului Universal, nimic nu o distrage de la cursul sau. Daca si noi am functiona dupa legile Universale, am evolua perfect. Dar pt asta trebuie sa le respectam, si sa ne respectam. Toate nefericirile noastre sunt rezultatul actiunilor si gandurilor noastre negative. Dumnezeu nu pedepseste. Pedeapsa e de fapt efectul faptelor noastre. Fiti mai responsabili si deschideti-va mintea, ca nu e greu! Altfel riscati sa deveniti un boboc ofilit ( ma refer la interior, dar cu timpul asta se reflecta si la exterior). Pare o absurditate dar cu cat e mai complexa, floarea e de fapt mai simpla si perfecta. Noi ne chinuim sa ne sofisticam cu ce nu e al nostru si evident ca din cauza asta nu ne iese...Cu timpul unii se trezesc intr-adevar la realitate si gasesc calea.

Si sa nu uitam ca floarea asta are la baza LUMINA in principiu. Mai importanta decat aerul sau apa. Oricum, daca are destula lumina ea isi gaseste forta necesara pentru a-si procura restul, sau cel putin rezista pana primeste ce ii trebuie.
Concluzie: noi avem la baza tot lumina - spirituala in cazul nostru, mai importanta decat banii, hrana, caramizile, masinile... Dar ce pretentii sa avem cand unii au uitat pana si de aer sau de apa? Cultiva-te spiritual si intelectual si vei gasi metoda si pentru restul. Cultivat fiind vei stii si unde sa te opresti :) altfel...o sa muncesti in zadar, si o sa te intorci acasa mai gol decat ai venit. Exista si riscul asta.

Asculta melodia:


PURE CONSCIOUSNESS
Asculta mai multe audio Muzica

marți, septembrie 15, 2009

Summer - Autumn Day. FOTO



Pozele au legatura cu melodiile astea :

- Ben's Song by Sarah McLachlan in mod special
- Suitcase by Joe Purdy



A trecut vara...si cu ea au trecut si norii, furtunile, curcubeul, tunetele si fulgerele.:) Asta nu inseamna ca toamna si iarna nu mai avem nori. Avem, dar nu mai sunt la fel de spectaculosi...desi iarna poti avea unele surprize frumoase. Cerul e acelasi :) Mai ales ca acum apar mai des fenomene optice atmosferice.

Nu pot fi prea liric in legatura cu norii. Stiu doar ca oamenii nu mai au timp sa se uite la formele si culorile lor. Eu am ales sa editez putin pozele astea ca sa le scot in evidenta formele, nu culorile.

Mai stiu ca de fiecare data cand e innorat afara cineva injura, dar uita sa priveasca spectacolul naturii... mai ales cand e un spectacol de sunet, lumini si culori...

Cand eram copii, mergeam vara si stateam pe iarba in livada de la tara, sau in taberele de la munte si priveam cerul... Ziua - apoi cautam nod in papura si chinuiam fiecare nor sa semene cu ceva. De multe ori chiar se potrivea... cel mai des gaseam catei, fluturi, broaste testoase si inimioare. Oitele erau la ordinea zilei. Sunt cateva turme chiar sub mine. Vedeti? :

luni, septembrie 14, 2009