Se afișează postările cu eticheta My Hometown. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta My Hometown. Afișați toate postările

miercuri, mai 12, 2010

Astrofoto 2010

Un scurt generic despre ASTROFOTO 2010, concurs la care am avut ocazia sa particip si eu anul asta si la care din fericire am luat si locul 2 la sectiunea Fotografie ATMOSFERICA, preferata mea.

Fotografiile sunt expuse pana pe data de 15 mai 2010 la Muzeul Judetean de Istorie Dambovita.

Cei din Bucuresti pot vizita o alta expozitie ASTROFOTO intre 5-14 mai 2010 la Libraria Carturesti (de la Romana). Intrarea este libera,evident:D
Expozitia din Bucuresti nu are legatura cu concursul Astrofoto. Aici expun individual Alex Conu si Cristina Tinta




marți, septembrie 22, 2009

Lacul Chindia la Apus - FOTO. -toamna-





Daca era concert era full, daca era scandal era full, daca era un eveniment neplacut la fel era full. Dar pentru ca nu era nimic din toate astea, eu eram singur in parc, langa lac, si ma uitam la asta. M-a bucurat un cuplu de pensionari care se plimbau totusi pe acolo. Avem 5 simturi si le avem degeaba. Raspundem la multe cerinte, si din pacate nu toate sunt ale noastre. Nu avem timp sa mai iesim din casa doar pentru ca asa simtim. Mereu ne opreste ceva, pana si ideea aia ciudata ca - ,,ce? am inebunit? doar nebunii se plimba singuri!". Atunci plimbati-va in doi...dar pentru asta am uitat ca e timp doar la inceput. Apoi... ingheata apele.

In fine... problema e ca multi cauta frumosul prea departe. Pe drum se pierd, si in final sfarsesc in plictis. Oamenii sunt invatati sa se bucure intr-un stil cu totul comercial. Tot ceea ce zboara acum, se mananca iar efectul asupra noastra e devastator. Riscam sa devenim niste hedonisti sau credem ca pentru a vedea ceva frumos sau pentru a ne simti bine trebuie obligatoriu sa platim ceva. Poate timp...dar ma indoiesc ca nu ai timp sa te uiti putin pe cer, in iarba, intr-un copac, sub o piatra, sau pur si simplu sa iti inveselesti un prieten. Asa nu deranjezi pe nimeni, nu te intreaba nimeni nimic si.... gata. E placut sa reusesti sa te bucuri asa cum vrei tu. Fara sa ti-o dicteze altii, fara sa urmezi turma. Cauta doar momentul si locul potrivit, si daca simti... ia cu tine pe cine trebuie.




Tabarly - Yann Tiersen


The Decant Session - Yann Tiersen

vineri, septembrie 11, 2009

FOTO - Hipioti si bolsevici

Hipioti si bolsevici, o piesa care iti lasa ceva.

Mi-e somn...nu pot sa gandesc acum, oricum eu m-am regasit intr-unul din personaje. Ca si temperament si chiar mod de gandire si de a actiona - evident, cine ma cunoaste stie ca in Jeff :).

O sa postez cateva fotografii din piesa, primele mele fotografii de teatru :) dar cel mai mult mie imi plac ultimele fotografii, din momentul in care s-a terminat spectacolul si sub aplauzele publicului actorii, in special tipa (,,Star") si-au exprimat emotia, multumirea, chestia pe care doar un actor o simte dupa ce si-a terminat piesa si este aplaudat.

Eu ii apreciez din tot sufletul, pentru ca nu e usor sa iti faci un mod de viata dintr-o pasiune. Imi imaginez curajul si increderea care i-au salvat in urma oricaror descurajari sau momente grele legate de cariera lor:). Nu e usor sa fi actor. Oricum ei traiesc, si oricine alege sa faca o cariera din paisune, va avea mai multe momente in care traieste decat momente in care pur si simplu exista. A trai... include mult mai mult decat a exista pur si simplu pe fata pamantului.


Mai multe detalii despre ei...aici










Aici urmeaza partea cea mai expresiva :), de care vorbeam anterior. Nu trebuie decat sa privesti ochii aia si intelegi tot. De fapt nu intelegi. Simti! - acelasi lucru se intampla si cand au jucat nu vreau sa se inteleaga ca au fost expresivi doar la sfarsit :)) dar mie mi-a placut privirea asta din final pentru ca asta sunt ei de fapt. Face parte din viata lor reala. Ne lasa o portita sa intelegem restul...

De ce am ales noi asta?

De ce sunteti voi aici?

De ce ne priviti?








New Romantic (Explicit) - Laura Marling

luni, ianuarie 26, 2009

Premiul I la festivalul international de film si arta fotografica Medias :)

Am participat la acest festival cu trei dintre fotografiile din articolul ,,Orasul meu" postat tot in luna ianuarie pe blog-ul asta, si in urma participarii am luat locul I :)

Tema ’’Oraşe şi stele’’ a fost abordată în fotografii şi filme, de către 65 de tineri din ţară şi străinătate, în concurs intrând doar 30 dintre ei, care au respectat regulamentul.

Cei 30 de tineri înscrişi sunt din localităţi din Germania, Franţa, Ungaria şi România. Datorită unei bune colaborări cu mass media, promovării pe site-ul Photoshop România şi parteneriatelor cu Centrul de Pregătire Profesională în Cultură Bucureşti şi Muzeul Hermann Oberth din Mediaş am reuşit să avem participanţi din aproape toate judeţele ţării.

Începând cu data de 19 ianuarie 2009, fotografiile au fost votate de către juriul ales din reprezentanţi ai mass media, ai Direcţiei Municipale pentru Cultură, Sport, Turism şi Tineret Mediaş şi ai Centrului de Pregătire Profesională în Cultură Bucureşti.

66 de fotografii au fost postate pe blogul: www.bibliotecamedias2008.wordpress.com şi au putut fi urmărite de toţi cei interesaţi de artă fotografică.

Juriul alcătuit din fotografi independenţi, lectori ai cursului de fotografie al CPPC, referenţi culturali, jurnalişti.

Premiul a fost acordal pentru una din cele trei fotografii.
Multumesc Maria pentru aparat si trepied :)
Pentru mai multe detalii, apasa pe titlu.

duminică, ianuarie 18, 2009

FOTO - Orasul meu.

Sunt mandru ca traiesc in Targoviste si nu imi e rusine sa recunosc asta. De fapt nici nu se poate pune problema de rusine. Daca unele lucruri nu ne multumesc la acest oras, sunt doar din cauza noastra, a oamenilor. Dar problema asta cu oamenii nu e doar aici, nu imi place sa generalizez dar e o denaturare spirituala la scara mondiala. Asa ca hai sa nu uitam sutele de ani de istorie si cultura intiparite in zidurile acestui oras. Si astazi in Targoviste au loc evenimente unice in tara si poate chiar in lume. Inca mai exista oameni deosebiti in acest oras si cred ca e cazul sa ii aratam partile frumoase si sa contribuim la multiplicarea lor. Trebuie sa stim doar de unde privim problema. :) Si nu stiu cat au contribuit unii la renumele pozitiv sau negativ al acestui oras incat il numesc cu mare usurinta ,,Scarboviste"...unii oameni sunt scarbovisteni intr-adevar, dar renumele acestui oras nu poate fi patat atat de usor. Cred ca de fapt tot ceea ce este urat, este asa pentru ca noi vrem sa vedem partea asta. Mai bine punem cu totii mana si ne imbogatim prin cultura, prin dragoste, prietenie etc. Si atunci evident ca totul va fi mai frumos.
Am simtit zilele astea nevoia sa privesc in sus, si sa ma urc in locurile mai inalte ale orasului ca sa vad cum sta treaba acolo. E multa liniste...




:) aici chiar era liniste...yellow town through blue eyes :)




Apusul lui Venus -Luceafarul- la Curtea Domneasca







Apusul lui Venus la Curtea Domneasca



Constelatia Orion


Pauza de lucru :)