luni, mai 17, 2010
miercuri, mai 12, 2010
Astrofoto 2010
Fotografiile sunt expuse pana pe data de 15 mai 2010 la Muzeul Judetean de Istorie Dambovita.
Cei din Bucuresti pot vizita o alta expozitie ASTROFOTO intre 5-14 mai 2010 la Libraria Carturesti (de la Romana). Intrarea este libera,evident:D
Expozitia din Bucuresti nu are legatura cu concursul Astrofoto. Aici expun individual Alex Conu si Cristina Tinta
marți, septembrie 22, 2009
Lacul Chindia la Apus - FOTO. -toamna-
Daca era concert era full, daca era scandal era full, daca era un eveniment neplacut la fel era full. Dar pentru ca nu era nimic din toate astea, eu eram singur in parc, langa lac, si ma uitam la asta. M-a bucurat un cuplu de pensionari care se plimbau totusi pe acolo. Avem 5 simturi si le avem degeaba. Raspundem la multe cerinte, si din pacate nu toate sunt ale noastre. Nu avem timp sa mai iesim din casa doar pentru ca asa simtim. Mereu ne opreste ceva, pana si ideea aia ciudata ca - ,,ce? am inebunit? doar nebunii se plimba singuri!". Atunci plimbati-va in doi...dar pentru asta am uitat ca e timp doar la inceput. Apoi... ingheata apele.
In fine... problema e ca multi cauta frumosul prea departe. Pe drum se pierd, si in final sfarsesc in plictis. Oamenii sunt invatati sa se bucure intr-un stil cu totul comercial. Tot ceea ce zboara acum, se mananca iar efectul asupra noastra e devastator. Riscam sa devenim niste hedonisti sau credem ca pentru a vedea ceva frumos sau pentru a ne simti bine trebuie obligatoriu sa platim ceva. Poate timp...dar ma indoiesc ca nu ai timp sa te uiti putin pe cer, in iarba, intr-un copac, sub o piatra, sau pur si simplu sa iti inveselesti un prieten. Asa nu deranjezi pe nimeni, nu te intreaba nimeni nimic si.... gata. E placut sa reusesti sa te bucuri asa cum vrei tu. Fara sa ti-o dicteze altii, fara sa urmezi turma. Cauta doar momentul si locul potrivit, si daca simti... ia cu tine pe cine trebuie.
Tabarly - Yann Tiersen
The Decant Session - Yann Tiersen
vineri, septembrie 11, 2009
FOTO - Hipioti si bolsevici
Mi-e somn...nu pot sa gandesc acum, oricum eu m-am regasit intr-unul din personaje. Ca si temperament si chiar mod de gandire si de a actiona - evident, cine ma cunoaste stie ca in Jeff :).
O sa postez cateva fotografii din piesa, primele mele fotografii de teatru :) dar cel mai mult mie imi plac ultimele fotografii, din momentul in care s-a terminat spectacolul si sub aplauzele publicului actorii, in special tipa (,,Star") si-au exprimat emotia, multumirea, chestia pe care doar un actor o simte dupa ce si-a terminat piesa si este aplaudat.
Eu ii apreciez din tot sufletul, pentru ca nu e usor sa iti faci un mod de viata dintr-o pasiune. Imi imaginez curajul si increderea care i-au salvat in urma oricaror descurajari sau momente grele legate de cariera lor:). Nu e usor sa fi actor. Oricum ei traiesc, si oricine alege sa faca o cariera din paisune, va avea mai multe momente in care traieste decat momente in care pur si simplu exista. A trai... include mult mai mult decat a exista pur si simplu pe fata pamantului.
Mai multe detalii despre ei...aici
Aici urmeaza partea cea mai expresiva :), de care vorbeam anterior. Nu trebuie decat sa privesti ochii aia si intelegi tot. De fapt nu intelegi. Simti! - acelasi lucru se intampla si cand au jucat nu vreau sa se inteleaga ca au fost expresivi doar la sfarsit :)) dar mie mi-a placut privirea asta din final pentru ca asta sunt ei de fapt. Face parte din viata lor reala. Ne lasa o portita sa intelegem restul...
De ce am ales noi asta?
De ce sunteti voi aici?
De ce ne priviti?
New Romantic (Explicit) - Laura Marling
luni, ianuarie 26, 2009
Premiul I la festivalul international de film si arta fotografica Medias :)
Tema ’’Oraşe şi stele’’ a fost abordată în fotografii şi filme, de către 65 de tineri din ţară şi străinătate, în concurs intrând doar 30 dintre ei, care au respectat regulamentul.
Cei 30 de tineri înscrişi sunt din localităţi din Germania, Franţa, Ungaria şi România. Datorită unei bune colaborări cu mass media, promovării pe site-ul Photoshop România şi parteneriatelor cu Centrul de Pregătire Profesională în Cultură Bucureşti şi Muzeul Hermann Oberth din Mediaş am reuşit să avem participanţi din aproape toate judeţele ţării.
Începând cu data de 19 ianuarie 2009, fotografiile au fost votate de către juriul ales din reprezentanţi ai mass media, ai Direcţiei Municipale pentru Cultură, Sport, Turism şi Tineret Mediaş şi ai Centrului de Pregătire Profesională în Cultură Bucureşti.
66 de fotografii au fost postate pe blogul: www.bibliotecamedias2008.wordpress.com şi au putut fi urmărite de toţi cei interesaţi de artă fotografică.
Juriul alcătuit din fotografi independenţi, lectori ai cursului de fotografie al CPPC, referenţi culturali, jurnalişti.
Multumesc Maria pentru aparat si trepied :)
Pentru mai multe detalii, apasa pe titlu.
duminică, ianuarie 18, 2009
FOTO - Orasul meu.
Am simtit zilele astea nevoia sa privesc in sus, si sa ma urc in locurile mai inalte ale orasului ca sa vad cum sta treaba acolo. E multa liniste...
:) aici chiar era liniste...yellow town through blue eyes :)
Apusul lui Venus -Luceafarul- la Curtea Domneasca
Apusul lui Venus la Curtea Domneasca
Constelatia Orion

Pauza de lucru :)