Se afișează postările cu eticheta Personal. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Personal. Afișați toate postările

vineri, iunie 07, 2013

Stau Frumos la 23

Am atins anii,
ma mangaie Cuvantul deplin.


luni, aprilie 08, 2013

La salon

Medicul: Buna ziua! Ce va supara doamna? De ce ati venit la spital?

Pacienta: Nu ma supara domnu' doctor nimic....
               Nu ma mai asculta inima, aia e....

Medicul: Da' matale ai ascultat de ea?

vineri, iunie 22, 2012

Sesiune..:))






Stop Me If You Can, If You Can, I’m About To Explode…You Cannot Find Me, ‘Cause I’m On A Different Level Than Yours…Catch Me If You Can, If You Can, I’m About To Explode…You Cannot Find Me, ‘Cause I’m On A Different Level Than Yours…Catch Me If You Can, If You Can, I’m A Free Magic Soul…You Cannot Find Me, ’Cause I’m On A Different Level Than Yours…
I’m on A Journey…To A Place I’ve Never Know.I’m on A Journey…To The Land That Has My Soul.I’m on A Journey…To A Place I’ve Never Know.I’m on A Journe…To The Land That Has My Soul.
Made From White Fire, My Spirit Left The FloorYou Cannot Find Me, ‘Cause I’m On A Different Level Than YoursCatch Me If You Can, If You Can…I’m A Free Magic Soul…You Can’t Find Me…Abide Me…Exercise Me…I’m No Demon No No…



luni, iunie 18, 2012

Glasul de Trezire:)) :)))) :))))))


Clopotul imi bate inima in sunete de aur
Si toaca-mi toaca gandurile grele
Lasandu-mi linistea si siguranta
Unui viu tezaur.

Sub glasul sacru' al clopotului
Au loc rascoale de mister
ce curg apoi in Taina catre mine
in pasi de toaca, in vartejuri de eter
Si ma inalta sus, inapoi la mine,
inapoi la El.

Straine!
clopotele de-ti par triste,
iti par pentru ca esti...
Dar sunt vesele ca ingerii
mai vii ca in povesti!

Dar cine e in stare sa le-auda?
sa le simta?

In traducere simpla, pentru profani sau contemporani, clopotele astazi soptesc asa (urmatoarea melodie):X :X :X :X :X :X :X :X :X :X :X: X: X: X: X: X: X: X: :X :X :X :X :X   :)))))))))))))))  :)))))))))))))))))))))   :)))))))))))))))))))).

Aici EXISTA ONOARE (Stand up in front of LOVE). Atentie, cei care nu o aveti deja, sa nu va pice greu!


Cu o ultima dedicatie vindecatoare pentru un suflet instrainat! (lyrics)
If you let a frown become your normality, yes
You don't set an example for the youth of our humanityIf you spend every day wishing for the next (next jerk) to comeAged and lifeless is what, yes, you'll become, yeah, yeah


duminică, iunie 03, 2012

Rhapsody of Romanian Sacred Geometry

Astazi oamenii vorbesc despre o moda spirituala, despre un ,,feashan" spiritual. Dar se vor trezi doar atunci cand vor putea sa admire omul gol. Moda asta spirituala e doar o impodobire a Supremului care il mascheaza. Il vom vedea abia atunci cand goliciunea va umple...

                                                                           

                                                                             Motto: ,,O mana de om, un neam de izvor..." 

                                                                             Nascut din Puteri de Pace
                                                                             Inscrise-n  Univers,
                                                                             Ascult cum Dumnezeu tace...



                                                                             Si...
                                                                             Totul e aici











                                               Supremul e suprem... Nu trebuie impodobit.

vineri, mai 04, 2012

Ne-a logodit eterul...



intre doua cuvinte sta ascunsa tacerea in care ne-am cunoscut,
intre doua atingeri sta expus portretul realitatii senzitive,
intre buzele tale atarna ghetarii curati din sud si din nord,
intre privirile noastre se joaca eterul....

logica moare pentru o clipa...
stim pur si simplu ca,
frumusetea rasare din soapte si creste cu muzica si linisti.

ne-a logodit eterul...
si-a lasat totul intr-o mare tacere


dar eu trag marea tacere dupa mine in in valuri si stoluri
si sparg muntii in mii de nisipuri rotunde si vii
care sa nasca povesti miscatoare in lumile deltei

cu apa ce-mi sade-n privire,
cu vantul ce-mi zburda din par
cu focul cel bland din cuvinte
eu renasc muntii din batranele stanci....
in pamanturi noi ale deltei
in mistere adanci ale marii...

iti fac pamanturi noi si vii
pe care tu sa-ti undui valurile,
sa-ti versi furtunile...
sa-ti uiti comorile...

vreau sa-mi tragi pamantul in adancurile tale,
sa-l sclazi in mistere
si-n flori minerale ce rostesc tacere
sa plantezi in mine eterul ascuns intr-o scoica...

vulcanic, sarutul dintre nopti si zile
dintre valuri si maluri
dintre tine si mine
tuna cerul, fulgera marea, scutur nisipul
fuga nu mai e fuga...
clipa nu mai e clipa
veacul indica un orizont insolat de inimi fierbinti
vindecat doar cu lacrimi termale
nascute din sarutul vulcanic...

lava, larva de stele,
iele, sirenele, vad c-au fugit din padure si s-au ascuns in mare
dar vin dupa sufletul meu ce se plimba pe-un cal alb de mare
caci tu le-ai trimis sa-mi puna cununa sfintita de trei rasarituri
un rasarit de soare
un rasarit de luna
si-un rasarit de inima buna...



vineri, ianuarie 06, 2012

5 ian 2012 Green Tree

O poezie pe care o prietena speciala mi-a compus-o de ziua mea(green tree). Ana Maria Popescu >:D<
multumesc enorm!


Tu,copac,cu ochi de stele,ce se-avanta intr-un zbor,
tu,cu aripi de nuiele,impletite de un nor,
tu,cu sufletul cel verde,ce de pace se-nconjoara,
tu,copil frumos ce crede in iubirea ce doboara
ziduri de altii ridica,sa se izoleze-n soapte,
ce aduce doar lumina si in cea mai lunga noapte,
tu vei creste ramuros si cu frunze fosnitoare
ce povesti vesnic vor spune,caci povestea ta nu moare!
Sa ai parte doar de vise,carora,cu dor in vene,
sa le-ajungi din urma pasul si sa le topesti alene,
sa le faci una cu tine,sa iti intre-adanc sub piele
sa nu uiti ca vei ajunge poate dincolo de ele!

La multi ani,brotacel!
Sper sa iti placa...
E scrisa la repezeala...si e rezultatul [oarecum] lipsei mele de motivatie de a invata la fiziologie...
>:D< :* [:*]
Sa traiesti sanatos si fericit,capritzule!

sâmbătă, august 20, 2011

Arhetipal




peste frica
peste teama
peste bezna
peste moarte
se inalta singur dorul,
dorul de Acasa
ce preschimba moartea
frica
ghinionul
in belsugul vietii
si al adorarii...

trec ciobanii,
trec oile
trec lupii
trec vulpile
trec ursii peste drumul meu
si lasa in urma doar -
urme pe drum,
in care stau ascunse taine
inca necreate de stele
de noapte
de greieri
de aer...

in rasarit ma pierd adesea
insa in noapte ma regasesc
nu ratacesc, ma ghidez dupa stele
ma aprind si luminez acolo unde
mintea nu patrunde...
in cuib
in stup
in uter...

ma protejez lunatic,
albastru
cu fulgere de inima buna
ce cad prin locuri amare

ma spal cu cantec de greier
sub naltul cerului care ingana ascuns in tacere
motiv de dragoste prezenta,
de dragoste treaza
de dragoste buna!

pastor traind in taina
fara fuga
fara frica
fara moarte
doar cu dragoste buna!





marți, mai 03, 2011

The spiral of silence




Imi las trupul mic si gol


Sa cada ghemuit pe iarba

Si cu mainile trag cerul catre mine
Si-l respir.
Ma inchid in libertate si iubire
Recreeandu-ma in uterul silvestru,
Intim, sigur, linistit…

Ma las in dar naturii
Si intr-un ritm cu pulsul ei,
Ii simt tandretea
Eleganta, simplitatea , puritatea
Si puterea…

Pulsez in uterul silvestru
In ritm sincron cu universul,
Iar pacea si iubirea
imi recreeaza chipul.

miercuri, mai 12, 2010

Astrofoto 2010

Un scurt generic despre ASTROFOTO 2010, concurs la care am avut ocazia sa particip si eu anul asta si la care din fericire am luat si locul 2 la sectiunea Fotografie ATMOSFERICA, preferata mea.

Fotografiile sunt expuse pana pe data de 15 mai 2010 la Muzeul Judetean de Istorie Dambovita.

Cei din Bucuresti pot vizita o alta expozitie ASTROFOTO intre 5-14 mai 2010 la Libraria Carturesti (de la Romana). Intrarea este libera,evident:D
Expozitia din Bucuresti nu are legatura cu concursul Astrofoto. Aici expun individual Alex Conu si Cristina Tinta




duminică, mai 09, 2010

sâmbătă, ianuarie 30, 2010

Zbor spre ceva sfant

ma simt extravagant de trist,
distorsionat si apucat din dreapta
dincoace si dincolo
si dominat din stanga...

Singura forma de libertate la care lanturile imi dau acces, este caderea,
caderea libera...
in care nu pot controla decat viteza cu care ma pot izbi de... de ce?

Ma pot izbi de nu stiu ce!

Dar eu nu fac asta!
Ci ma apuc sa rup lanturile
si sa sparg zidurile fara sa ma razbun.
doar ma aprind si tip pana vibreaza totul in jur,
sa crape ce e rau, si greu, si dur.
inghit o sfera cat un munte de sare
si-o mare de cristale creez imprejur
si-apoi scot gheata din ochi si foc din picioare
aripi din spate si ma inalt usor!

iar sus, e doar lumina...
si asta-i tot.

mi-e de ajuns...!



Tudor Gheorghe - Lumina lina
Asculta mai multe audio Muzica



Vangelis - 12 O'Clock
Asculta mai multe audio Muzica





.

joi, ianuarie 28, 2010

Ironia TV

Buna seara! Revenim cu avertizari hidrologice pentru urmatoarele zile:

Hidrologii au acordat cod galben urmatoarelor zone: sud, centru si estul tarii. In aceste zone va ploua din cand in cand cu cantitati enorme de 5738 picaturi| m patrat. Avertizarea este valabila si pentru maine cand cantitattile vor fi vizibil mai mari, inregistrandu-se 5739 picaturi| m patrat.

In decursul acestor doua zile, riscul de inundatii este garantat!

Daca aveti barca la naftalina, scoateti-o la apa! Daca nu aveti, va puteti intrista de acum.
Situatia nu va fi prea usoara iar noi va putem ajuta cu nimic.

VA multumim ca stati in fata televizorului si ne asigurati salariul de maine.

Daca vreti ca in continuare sa inregistram un rating crescut, salavati-va viata si urmariti-ne si saptamana viitoare cand va vom aduce informatii despre gerul care va cuprinde toata tara!


Avem si cateva avertizari particulare, dedicate zonelor rurale: Conform principiului ,,inundatia de azi ne pregateste pentru gerul de maine" cu putin noroc, inundatiile din urmatoarele doua zile va pot aduce in curte lemne ude pt foc. Cu mult ghinion, e posibil sa nu aveti unde sa mai faceti focul.

Pana la urmatoarele informatii, va dorim sa aveti un weekend cat mai calduros si mai linistit!
Sa speram ca ne puteti urmarii si data viitoare!

miercuri, ianuarie 27, 2010

Horoscop

Dimineata exista riscul sa accesati blogosfera dar mare atentie! nu va lasati manipulat!

Spre pranz e indicat sa va planificati certurile impreuna cu persoana iubita

Daca sunteti singur, norocul dumneavoastra!

Situatia financiara este precara dar nu va ingrijorati! Pe Saturn ploua cu bani!

Pot aparea probleme la locul de munca/facultate/liceu/generala/gradinita/cresa cu: seful, profii, diriga, diriga, femeia de servici, castronul cu gris dar optimismul dv trecator va va ajuta sa faceti fata.

Cu sanatatea stati excelent dar nu este exclus riscul unui accident de masina. Drum bun!

Daca nu faceti accident, va rugam, nu ne dati in judecata!

.

marți, ianuarie 26, 2010

supa de la metrou

Metrou, Unirii, cand trenurile se retrag de pe linie:

poc........poc.......poc...
tocurile unei doamne in varsta.
(era deja doamna...nu avea unde sa se mai grabeasca)

toc toc toc toc toc toc toc
in acelasi timp, tocurile unei domnisoare grabite.

la trei stalpi de beton, cu distanta de vreo 5 m intre ei, in stanga mea zdranganea lent o chitara, manipulata de un neica...dar nu nimeni. un neica cu fata ascunsa sub o sapca de blugi, murdara, probabil din zilele cand in ea strangea maruntisi pe bulevard. Sapca reflecta tristetea care probabil atarna si pe fata lui....dar muzica nu ar fi spus asta.

in dreapta mea, la vreo 7 m, un copil de vreo 7 ani freca o doza goala de cola de peretii mozaicati

dar cel mai mare zgomot era in sufletul meu.

nici macar scartaitul ,,Preciziei" nu ma mai inspaimanta. Inainte era ascutit si taios... Acum era ceva usor de suportat.

Zgomotul din mine nu era trist.
Eu nu eram trist.
Era un zgomot placut dar forta lui ma inspaimanta grozav
Era undeva intre placere si indurare...
Imi placea acel cantec
dar induram identitatea aparent pierduta a acelui om...
mi se parea nedrept sa ma bucur si in acelasi timp parca deja dansam pe cantecul sau
nu dansam eu...dansau cele patru tocuri, cate doua in ritm personal
iar copilul acompania.

era o imbinare zgomotoasa intre tot si diversa....asta nu ma lasa sa ma plictisesc

doar rotile ,,Preciziei" se imbinau perfect cu sinele dar in ciuda acestui fapt
creeau un scartait asurzitor
care nu facea parte din echilibrul haotic in care eu deja patrunsesem...
era o supa de zgomote si sentimente care a expirat in 40 de secunde.

Tocmai din cauza asta nu ma gandeam ca o sa continue pana in prezent!
Dar acum va continua pt ca apoi am observat ca acel neica...nu era decat un copil
care nu depasea mai mult de 14 ani.
Atunci mi-am amintit de asta:


marți, ianuarie 12, 2010

05 ian 2010 - What do i think about humanity?

O zi speciala:) Eu nu vorbesc despre mine decat foarte rar. in general, las faptele mele sa vorbeasca despre mine. Azi o sa vb putin de tot despre mine si destul de ermetizat pt ca ma adresez doar celor care ma cunosc destul de bine si care mi-au cerut sa ma mai exprim si literar. E prima postare din an si nu e una cu poze...sper sa nu devina o regula:P, e asa pt ca ma aflu in pragul sesiunii. Pe langa faptul ca ma simt foarte bine anul asta... mi-am adus aminte de cateva lucruri care ma caracterizau anul trecut si care mi-au dat o inertie pentru anul asta... Nu sunt lucruri concrete dar oricum sunt legate de starea oferita de meldoia asta. Acum, melodia asta nu ma mai caracterizeaza atat de bine insa a lasat o amprenta pozitiva asupra mea:) sunt mai aproape de armonie, in orice caz.


Venetian Snares - Szamar Madar
Asculta mai multe audio Muzica



Si daca tot am discutat atat despre puritatea la un moment dat nu ma pot abtine ca in prima postare din an sa nu pun o doza de ,,puritate". E un filmulet care pentru mine reprezinta MULT din doua motive: mi l-a aratat o persoana EXTREM de speciala iar al doilea ar fi filmuletul in sine... Nu pot sa ma deschid total prin cuvinte asa ca aleg imagini, intr-o zi sper sa captez si eu asemenea imagini care oricum deja traiesc in mine inca din copilarie:D. A fost greu sa imi aduc aminte asta. Cam asa arata si interiorul meu, si lumea noastra!




Aia era partea frumoasa asta e partea la care a contribuit omenirea:




Si ca sa intelegem mai bine ca nu suntem degeaba aici am sa pun un video scurt care ne demonstreaza cat suntem de mici pe plan fizic. Oare Cine ar sta dupa fundul nostru la cat suntem de mici, de razgaiati si de indiferenti? Eu cred ca ar trebui sa ne refacem stilul de viata.





Cel mai concret se vede aici (jos). Dupa cum stim Soarele nu e singura stea in Univers. In clipul de jos Tera va fi comparata cu restul planetelor din sistem iar Soarele va fi comparat cu alte stele din Calea Lactee - galaxia noastra - care sunt vizibile si noaptea :Sirius (din Canis Major), Pollux (in Gemeni), Arcturus (din Boar), Rigel (din Orion), Aldebaran (in Taur) etc





Cin are timp si pentru asta...nu va regreta cu siguranta :) E referitor la raportul de aur, numarul de aur, ,,phi" sau mai stiu eu cum ati auzit de el.




Acum intram putin in Universul nostru interior. Pe cat suntem de mici pe atat suntem de complex. La randul nostru, noi suntem un Univers mai mic. O sa ma opresc strict la celula si va veti gandi singuri la ce reprezinta intreg organismul. Filmul asta e realizat virtual dar reflecta in mod absolut corect realitatea intracelulara. Exact asa stau lucrurile... doar ca unii le dezechilibreaza prin stilul lor de viata. Dar concluziile le trage fiecare:)




Asta e legata de arta :)