Se afișează postările cu eticheta The Seasons. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta The Seasons. Afișați toate postările

luni, iulie 22, 2013

Isichia - Dobrogea

Dex:

Vad - 1. ♦ Fig. Loc de trecere; drum, cale;p. ext. loc de scăpare, de salvare; loc de trecere prin apă de pe un mal pe altul 2. Țărm, mal, liman.....etc

Pornind de la semnificatia cuvantului vad si de la trairile pe care le-am avut la Vadu pot spune cu cea mai mare usurinta ca este vorba de fapt despre un loc de trecere intre doua Lumi. Lumea iluziei si a rutinei in care traim zilnic si Lumea Realitatii Pure in care Natura ti se releva in modul ei firesc in care Omul e Participant la dialogul dintre Divin si Creatie, nu doar martor... Aici inveti ce poti cere Cerului si chiar ti se da.

Ajuns aici, linistea ti-e singurul partener astfel incat tot ce poti sa mai auzi, vine doar din interiorul tau. E locul in care te auzi, e locul in care inveti sa-ti linistesti cele 5 simturi ale materiei insa dai ascultare altor simturi pe care nici nu stiai ca le ai dar pe care Natura ti le dezvaluie bland. Aici inveti sa dai ascultare unor niveluri ale Fiintei tale pe care poate doar in copilarie le-ai perceput dar au fost date uitarii - si nici nu le-as numi niveluri... e vorba pur si simplu de profunzimi ale fiintei, de structura ta in Sine.

Am cunoscut locul de trecere intre clipa si vesnicie pentru ca orice moment poate deveni memorabil, iti poate aduce experiente ce deschid noi dimensiuni ale fiintei tale, noi spatii de explorare ale existentei care reduc totul la o viata mult mai simpla dar foarte complexa...

Aici am invatat sa ma trezesc si sa ma culc cu soarele odata, la rasarit si la apus, atunci cand delfinii s-au aratat de fiecare data. 

Aceleasi trairi le poti avea oriunde, acolo unde Linistea iti Vorbeste, nu doar la Vadu, insa aici Natura poarta o masca arida, ce te determina pe tine sa o inlaturi. In orice loc te cheama dar nu iti ofera nimic palpabil sau vizibil, insa iti indica alte simturi. Peisajul e monoton la prima vedere dar sub uniformitatea lui se ascunde o diversitate neinchipuita. Priveste pana vei vedea ceea ce este nu ceea ce stiai deja.








































                             

                                Tarmul
Ma aflu la intalnirea dintre munte si mare
Eu sunt pauza dintre valuri, linistea apei...
Nu sunt nici muntii, nici marea,
Sunt cel ce le priveste intalnirea.


Muntii si marea nu se lovesc unul de altul

Cum am crezut pana acum,
Ei se intalnesc in mine -



Privirea mea e locul intalnirii lor curate.

Si ochii....
Vreau sa-mi fie demni de puritatea intalnirii lor
Sa-mi fie curati ca ziua
Si senini ca noaptea
Sa gazduiesc in privirea-mi limpede rasaritul si apusul...



Asculta putin cum marea ii sopteste tarmului iubire...

Nu ma regasesc in soapta lor
Dar soapta lor o regasesc in mine...
A mai fost candva, dar altfel -



Sigur a mai fost...



Inima-mi cunoaste muntele si marea

Caci inima mi-e intalnirea lor
Asa...ca o cochilie
In care marea-nvarte roca muntelui intr-un vartej.


joi, mai 23, 2013

Summer Words...








                                                           





vineri, mai 04, 2012

Ne-a logodit eterul...



intre doua cuvinte sta ascunsa tacerea in care ne-am cunoscut,
intre doua atingeri sta expus portretul realitatii senzitive,
intre buzele tale atarna ghetarii curati din sud si din nord,
intre privirile noastre se joaca eterul....

logica moare pentru o clipa...
stim pur si simplu ca,
frumusetea rasare din soapte si creste cu muzica si linisti.

ne-a logodit eterul...
si-a lasat totul intr-o mare tacere


dar eu trag marea tacere dupa mine in in valuri si stoluri
si sparg muntii in mii de nisipuri rotunde si vii
care sa nasca povesti miscatoare in lumile deltei

cu apa ce-mi sade-n privire,
cu vantul ce-mi zburda din par
cu focul cel bland din cuvinte
eu renasc muntii din batranele stanci....
in pamanturi noi ale deltei
in mistere adanci ale marii...

iti fac pamanturi noi si vii
pe care tu sa-ti undui valurile,
sa-ti versi furtunile...
sa-ti uiti comorile...

vreau sa-mi tragi pamantul in adancurile tale,
sa-l sclazi in mistere
si-n flori minerale ce rostesc tacere
sa plantezi in mine eterul ascuns intr-o scoica...

vulcanic, sarutul dintre nopti si zile
dintre valuri si maluri
dintre tine si mine
tuna cerul, fulgera marea, scutur nisipul
fuga nu mai e fuga...
clipa nu mai e clipa
veacul indica un orizont insolat de inimi fierbinti
vindecat doar cu lacrimi termale
nascute din sarutul vulcanic...

lava, larva de stele,
iele, sirenele, vad c-au fugit din padure si s-au ascuns in mare
dar vin dupa sufletul meu ce se plimba pe-un cal alb de mare
caci tu le-ai trimis sa-mi puna cununa sfintita de trei rasarituri
un rasarit de soare
un rasarit de luna
si-un rasarit de inima buna...