Se afișează postările cu eticheta Altar. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Altar. Afișați toate postările

miercuri, aprilie 30, 2014

Zburatorul - lumea Lumii

Copacul aduna Lumea,
Linisteste Omul...
(iubitorul)

Omul aduna dumnezeirea,
Naste
zborul...
(creatorul)

Creatia se daruieste pe Sine,
Creatorul -
(nascatorul)


_____________
Lumina se arata,
Cuvantatorul...

vineri, decembrie 27, 2013

Suflare de Viata

Imi ascult inima cum bate
simt ca e Altceva,
nu mai simt ideea de dincolo -
acel Dincolo...

Traiesc clipa de Dincoace.
Simt ca vine spre mine,
simt ca aici e rostul tuturor.

Suflarea Ta se Odihneste inca
In inima mea.

luni, mai 06, 2013

Taina Buzaului

Pestera lui Iosif isihastul



Pestera lui Dionisie isihastul:

Drumul spre schiturile rupestre si imprejurimile:




                           
                                                                    Bisericuta din sat:



                                                               Scoala din satul Gavanele:

Casele inca locuite. 
Toate sunt din chirpici si nu au mai mult de doua camere si o bucatarie.





Din flora si fauna locala







vineri, decembrie 31, 2010

Adapostul unui suflet

mda...sclipesc peretii de ceata, de frig
si licare pacea pe langa felinare
gandesc domol,
ma misc usor,
ma retrag in odaie si provoc o scanteie
creatoare de iubire si de soare.

cuvant mai rar
si gand mai pur
ma imbraca-n armura
divina
si asa,
protejat de iubire in intimitatea mea
incep sa vibrez,
imi vine sa plang...



duminică, noiembrie 28, 2010

Ruga

Ca un picur de ceara limpede,
fierbinte -
curge cuvantul din mine,
cu foc...

Cuvinte in flacari trimise sa-mi aduca lumina
zboara concentric sub forma de gand creator
in intunericul rece si fad...

Emotia e mare!
e frig, e cald, sunt amortit si usor
e-un fel de extaz ce pare haotic,
dar nu-i...
e doar armonios si ager,
scurt ca o scanteie.
acum este, acum nu-i!

Un vortex de ceva frumos
ma soarbe spre centru
lasandu-ma liber total,
iar ruga se termina printr-o implozie
ce rasuna in maretul Altar.

Stau pe pamant si ma rog -
Universul asculta
si imi trimite raspunsuri
pe un alb inorog.


marți, noiembrie 23, 2010

Existenta

Departe de orice gand,
departe de orice stare
exist intiparit esential
ca un punct flexibil, imaterial
in Opera Sa.
-
Si ma recreez
clipa de clipa,
in ritm sincron cu Univers.

duminică, noiembrie 07, 2010

Tratat interior

Imi cuceream taramurile de dinapoi si dinainte
cu ganduri scurse, fapte iluzorii,
iar toate astea-s arme stranse
sub a ignorantei glorii.


Cu-n strop de constienta pura,
asta daca nu e pleonasm,
indraznesc sa strig cuvantul pace
iar gloria, razboiul, arma si dorinta
pier de bunavoie.
Acum, sufletului ma voi preda curat
si iubitor...
cu sete si cu armonie!

duminică, septembrie 19, 2010

Adancuri luminoase

venind din adancul sufletului
dragostea mea pentru existenta
este luminoasa...

de ce oare omenii spun ca
adancurile sunt insa-ntunecate
daca in ele zac adevaruri luminoase?

nu cumva in mintea noastra
sta de straja intunericul frustrat
si complexat?

De ce nu stie omul matur
cat de luminate ii sunt adancurile?
unde se pierde pe drum?
chiar crede ca-l va ajuta lumanarea de la capatai?

Adu-ti inaltele adancuri in viata...
coborand in sus pe culmile tale
si nu te sfii daca vor rade de tine
cei ce urca aici rostogolindu-se apoi la vale.

ultima strofa: te dezvolti in toate directiile daca alegi sa cauti adevarul, te dezvolti pe verticala si in sus si in jos, avand un drum luminat.

Sau unii, se dezvolta doar in plan material(aici) si pe plan spiritual se duc la vale.

joi, septembrie 16, 2010

Dorm in padure...

dorm in padure.
mai trece peste mine o seara de toamna
blanda si rece...

dorm in padure,
in sat cainii latra tare
dar eu aud doar soapte...

dorm in padure pe inserate -
- un apus cald se topeste departe...

dorm pe pamantul moale si rece
dorm in brate de inger
dorm in iubire si pace
si nimic nu-mi pare melancolic sau rece...

iubesc, iubesc...iubesc
padurea asta umeda si rece
caci la randu-i...
cu iubire sufeltul mi-l incalzeste.


Sigur Rós - All Alright
Asculta mai multe audio muzica

duminică, septembrie 12, 2010

Transcendere

pe inserate,
mi se asterne lumina in suflet
si linistea imi canta lin.

sunt singur,
stau la fereastra
si ploua -
iar vantul ma bate incet
pe obraz...

afara e frig,
in mine e cald.

stau la fereastra si tremur...

afara e frig,
in mine e cald.

soarele se stinge usor,
in mine se aprinde un altar.

afara esti tu...

sâmbătă, septembrie 11, 2010

La un apus de toamna...

La un apus de toamna
s-au intalnit pe-o frunza fragila
un fluture
si-o picatura...

ma uit si ma intreb:

E posibil oare
ca sufletul meu
sa stea cu ei pe frunza?
e demn de-atata gingasie
si e oare atat de pur si de usor?

La un apus de toamna furtunos,
stau intr-un picior
caci nu stiu unde-mi este locul
ori pe frunza,
ori in pridvor*...

* cu sensul de: pridvór (pridvoáre), s. n.2. Încăpere la intrarea în biserică, atriu.
_______________________________________________________

simbolistica:

apus - final...amortirea luminii prezente, poarta de intrare in intuneric, pregatirea pentru a doua zi, pentru un nour rasarit. incheierea unui ciclu. (intunericul dinaintea luminii mereu e mai intens perceput)

Furtunos - furtuna cu elentele sale, mai scapa cate un fulger(chiar daca e toamna) ce reprezinta lumina, treziri, sclipiri, care raman in ecou(tunetul furtunii indeprtate)
furtuna - imprevizibilul apare, raul apare si sub forma de lumina(fulgere distrugatoare) dar si fulgere creatoare(care starpesc raul)

toamna - include amestecul dintre toate anotimpurile. (anotimpuri = perioade istorice ale omenirii)

frunza - intoarcerea la natura, regasirea esentei(individualitatii) in natura, intelegerea divinitatii prin natura.

pridvor - biserica(institutia, formele de credinta in masa)

intr-un picior - nehotarare.

frunza fragila - natura.

omul e pus la mijloc. sunt oemeni demni de natura, care stiu cum sa o patrunda fara a provoca dezechilibre si oameni care o dezechilibreaza total.
Intoarcerea la natura si spiritualitate este solutia echilibrului. Una fara alta nu se poate. (Stiinta plus Religie)