luni, aprilie 29, 2013

La Intalnirea privirii...

Vreau sa-ti cunosc Numele Adevarat.
Sa stiu cum sa te Chem
La Intalnirea privirilor noastre.

Unde oare in Spatiu si Timp?
Unde in lume?
Unde se vor Intalni privirile noastre?

Unde in Fiinta noastra
Se vor opri sa-nceapa a vorbi?
Cat de departe de ceea ce cunoastem vor calatori?

Ai curaj te rog si vin-o la-ntalnirea privirilor noastre
Aminteste-ti Numele tau ca sa te pot Chema,
Arata-ti Chipul ca sa te pot ReCunoaste.
Hai sa calatorim departe de Spatiu, departe de Timp,
Aproape de noi.... de Amandoi,
Aici in inima noastra.


CuVant de aprilie

Prin tine descopar taina cuvantului
caci am trait clipa in care ti-am ascultat glasul,
atunci cand CuVantul tau ma purta pe alt taram
intr-o adiere tacere...

Furtuni de aer...
furtuni de miscari rostite din inima ta
trec prin mine si vreau sa le sarut.
Orice ai spune, imi misca fiinta
orice privire-a ta e-un infinit izvor de daruire
dupa care-nseteaza pana si Iubirea.

Tu...esti un cantec
pentru care am venit pe pamant.
Am venit sa te ascult macar o data.

Imi las sa-mi danseze inima in cantecul inimii tale
Caci suna ca toaca pe varf de altar.

In loc sa te iubesc cu cuvinte
iti cant cu inima si-ti dau in dar Miscarea fiintei mele.



marți, aprilie 23, 2013

Numele Adevarat imi este Chemarea.

Botezul... Rememoreaza Venirea.


Am pornit din tatal de Creatie si am primit lacas in mama de Creatie
M-am nascut inca din Pantece primind Numele Intalnirii Parintilor mei in Iubire
Si totodata Al intalnirii Parintilor mei cu Tine in Iubire.

Am iesit apoi din Apa Pantecelui mamei
Care mi-a insamantat corpul in Creatie
Si-am intrat apoi in Apa Botezului
De unde am iesit spre Creatie
Luand aminte la Taina Numelui Tau,
Rememorand Primirea Numelui Intalnirii Noastre
Cand am ales sa iau Viata.

Strigandu-Te pe Tine ma caut pe mine,
Rugandu-ma Tie, Te Chem.
Numindu-Te pe Tine ma regasesc.
Chemandu-Te, Te Intalnesc.

Numele Intalnirii noastre Doamne
Este Chemarea mea,
Cand m-ai Facut inainte de Intalnirea in Iubire a parintilor mei de Creatie
Inainte de lucrarea Ta in Pantecele mamei mele in care m-ai Intarit.

Numele Intalnirii noastre Doamne
Este Numele meu Adevarat.

La Intalnirea noastra am ales sa iau Viata,
In Numele Intalnirii noastre aleg sa Traiesc
Intalnindu-ma neincetat cu Tine in Logos-Cuvant
Dialogand neincetat cu Tine
Raspunzand Creatiei Tale prin mine.







Definind bland...avortul este o usa inchisa unui Suflet inaintea experimentarii Creatiei.


duminică, aprilie 21, 2013

Iconic

Ziua... zorii,
Noaptea... stelele,
Tu... Surasul iti intrece viteza luminii...

Cel mai mult ma bucur ca nu-i nevoie sa te am,
Putem doar sa fim.
Nu imi aparti mie...
Caci tu stapanesti alta lume

Tu esti fereastra mea catre Taramul Viu
De acolo coboara Viata
De acolo se naste Miscarea
Lumea mea e doar incetinirea lumii tale
Lumea mea e o fragmentare a lumii de sus...

Aici am Timp
Aici am Spatiu...
Aici aleg,
Aici ating...
Aici simt,

Aici exista timp ca zborul sa cunoasca sens
Aici exista distanta ca absenta sa nasca prezent...




Intalnire

Un centimetru de spatiu ne desparte,
O secunda de timp asteapta intre noi,
Parcurg tandru drumul pana la tine...

Nu ma grabesc sa te ating
Nu vreau sa incep, 
Nu vreau sa termin.
Vreau sa fim...

Nu e perfect!
Departe de a fi perfect -

E Absolut, momentul intalnirii noastre.



sâmbătă, aprilie 20, 2013

In Lumina noastra


In lumina noastra, ni se dezvaluie tacerea,
dar doar atunci cand ochii se-ntalnesc.
Eu te strig,
tu ma lasi sa trec...

Tu ma chemi 
eu te invit in adancul ochilor...

Ne-ntalnim la jumatatea privirii bland...
si alunecam pe lumina tacerii intr-un echilibru tanar.

Fraged si lin,
limpede, clocotind
pe patul de gheata al mintii,
zambetul tau e al nostru
iar zambetul meu e al nostru.

Zambetul asta...
surasul fierbinte al inimii ce-l purtam in priviri
ne lucreaza in Taina o noua minte
pe care sa o cunoastem amandoi...
O noua minte cu care sa ne dam un nou nume
Sa ne numim impreuna,
Sa ne unim doar intr-unul...

Cine suntem acum? 
Si cine e al treilea?

Noi doi suntem oameni noi...
si totusi doar Unul...


Eu, Impreuna...

Mai mult decat eu exista impreuna
Si mai mult decat impreuna este Iubirea...

A fi e mai mult decat a exista
Caci a fi inseamna miscare
Iar a exista inseamna stare 

Intre stare si miscare daca pui iubire
Odihna nu mai moare...