marți, februarie 28, 2012

Drumuri...

aprind o lumanare
care sa arda in unica ei suflare
si timpul si lumina -
sa le arda si sa mi le picure in palma
intoarse reci din focul alb

aprinde o lumanare
caci in ea piere timpul
si tot in ea ingheata,
in ea se joaca clipa cu veacul...

in ea sta eterul
si piatra de ceara,

zambetul de botez
si ultima suflare,
toate se fac in fata aceluiasi tu
aceluiasi El.

Topiti-va timpul...

luni, februarie 27, 2012

Dastea...legate de Univers

In sala Ateneului Roman, in timpul unor concerte ma simt ca fiind langa Marele Motor Universal.

In general muzica orchestrala suna ca Marele Motor Universal.

Cateva exemple alese subiectiv:)





Aici Motorul se porneste pe la minutul : 1:12



Aici e de la sine inteles cum stau lucrurile...


Aici e varianta Universului in evolutia sa armonica. Fizic nu stiu daca Universul e in accelerare sau nu...dar aici asa pare:D Probabil ca de la Big-Bang incoace tot prinde viteza:) e chiar si o coregrafie sugestiva pe acolo.





Si poate cea mai demna de a exprima cum Universul isi invarte Roata cred ca e melodia aceasta: (plus ca si orga in sine arata ca un Aparat Universal)



Insa peste toate... pentru mine Motorul Universal auzit de urechi Mioritice e redat de sarba asta care mi se pare o compozitie mai mult decat cosmica:)

duminică, februarie 19, 2012

Muzica

Muzica adevarata, ii da tacerii posibilitatea sa vorbeasca.

Muzica vie iti asculta inima.

Muzica si linistea sunt surori gemene
caci au mostenit aceeasi frumusete
exprimata in feluri diferite.
Ambele pornesc din punctul zero,
sparg impreuna acelasi ou din care curg
spre viata, caci ambele sunt vii.

Una pe cealalta se reinventeaza.

sâmbătă, februarie 18, 2012

Atingere

Iti spun...
ce bine ca muntii s-au ridicat pana aici
pana aici, acum,
astfel incat sa pot atinge inaltimile
prin inspir
prin piele
prin varful degetelor
nu prin cuvinte...

Ce bine e aici langa lacul limpede
pe care se reflecta povestea unui ghetar...

Taina este limpede pe varfuri,
ca un cristal.
Si-mi potoleste lacul setea,
soptindu-mi
ca natura nu are cicatrici.

Are doar urme candva lasate de Mister
pe care ea le-mbraca permanent,
in muzica si poezie.

joi, februarie 16, 2012

Intre Timp

Un fluture sta pe stanca
si bate intre aripi o inima albastra.

Poate ca il doare, poate ca il bucura.

Asta nu stie nici pasarea Maiastra...

>:D<

Intre pasi

- Daca in liniste poti iubi cu adevarat,
In muzica vantului, cum e?

- Iubirea devine un dans al valurilor
ce starnesc ploile sa tune si sa fulgere
luminand bland negurile cele mai grele.

marți, februarie 14, 2012

Secretul cercului...

am asteptat sa imi iau tricicleta ca lumea mea sa arate altfel apoi,,
am asteptat sa imi iau bicicleta ca sa ma bucur mai mult de viteza
cand am aflat ca o sa merg la mare pentru prima data
nu am dormit trei nopti inainte sa o vad,
am rabdat sa cresc mai mare si sa incep scoala ca viata mea sa fie altfel,
am vrut apoi sa fiu la liceu ca sa ma afirm,
am asteptat marea iubire intre timp...
dupa admitere urma ca totul sa para o minune,
lumea trebuia sa se schimbe odata cu mine...
apoi am asteptat sa scap de sesiuni ca sa ma pot bucura de aer,
am tot asteptat revelioane, sarbatori zile de nastere
in care marea schimbare sa vina sau mai nou sa se intample nu sa vina...
dar nu am inteles ca eu eram acelasi...stiam dar nu am inteles.

am asteptat vindecarea...

am tot asteptat pana a trebuit sa inteleg
ca eu nu am rani, am doar dorinte...

si de cate ori ele pleaca, am timp pentru mine
caci nu mai astept ci Sunt!

Sunt si curg...