Viata e vie
vineri, septembrie 26, 2014
sâmbătă, iulie 26, 2014
Senin
Frumusetea se odihneste sub chipu-ti senin -
Respiri Taina Lumii
Si inima-ti canta menirea iubind.
marți, iulie 01, 2014
A Fiul...
Am ajuns sa-mi vad marginile...
Aici unde Soarele-mi rasare si-mi apune.
Aici, la marginea fiintei mele,
Imi vad privirea Adevarata -
Ma priveste din Centru.
Ingerii Realitatii imi sublima conditia Creatiei,
Imi sterg limitele,
Imi pierd conturul fix.
Realitatea e cuprinsa in forme
Si in afara formei.
Dar eu...nu mai sunt in forma,
Sunt o forma a Viului,
O forma a Existentei,
In Relatie cu Intregul -
Cu Intregirea -
Si cu Intregitorul -
Sunt intreaga Realitate ca Unica Forma;
In ,,a fi-ul" meu...
In miscarea ce sunt,
In respiratia ce sunt,
In iubirea ce sunt
In dragostea ce-o port
In daruirea ce-o manifest...
In mine...exista Ceva Neacreat
Dar nu este al meu
Ci... este pentru mine,
Este pentru A Fi.
In mine, ca in fiecare,
Exista o Relatie Directa, Necreata.
AsaDar...nu poate fi distrusa caci nu a fost vreodata Creata.
Acest dar...este - Pentru a fi.
_____________________________
Este dintodeauna.
Aici unde Soarele-mi rasare si-mi apune.
Aici, la marginea fiintei mele,
Imi vad privirea Adevarata -
Ma priveste din Centru.
Ingerii Realitatii imi sublima conditia Creatiei,
Imi sterg limitele,
Imi pierd conturul fix.
Realitatea e cuprinsa in forme
Si in afara formei.
Dar eu...nu mai sunt in forma,
Sunt o forma a Viului,
O forma a Existentei,
In Relatie cu Intregul -
Cu Intregirea -
Si cu Intregitorul -
Sunt intreaga Realitate ca Unica Forma;
In ,,a fi-ul" meu...
In miscarea ce sunt,
In respiratia ce sunt,
In iubirea ce sunt
In dragostea ce-o port
In daruirea ce-o manifest...
In mine...exista Ceva Neacreat
Dar nu este al meu
Ci... este pentru mine,
Este pentru A Fi.
In mine, ca in fiecare,
Exista o Relatie Directa, Necreata.
AsaDar...nu poate fi distrusa caci nu a fost vreodata Creata.
Acest dar...este - Pentru a fi.
_____________________________
Este dintodeauna.
joi, iunie 19, 2014
Ochi tacuti...
Tu...
Nasti in mine-o intrebare adanca.
Atat de departe ma poarta
De ceea ce am invatat ca sunt
Incat...
Timpul ma pierde pe mine,
Eu sunt cel de la-nceput...
Etichete:
Poem de vara,
Reflections - Thoughts
Participare
Ochii tai inceti ridica priviera
Asa cum muntii isi inalta rostirea
Incet, hotarat, vertical...
Soapta ta... este una
Ce nu a mai fost nicicand -
Cand m-ai chemat,
Chemarea ta a intrat in vesnicie,
N-a ramas in urma, nici trecut.
Asa cum muntii isi inalta rostirea
Incet, hotarat, vertical...
Soapta ta... este una
Ce nu a mai fost nicicand -
Cand m-ai chemat,
Chemarea ta a intrat in vesnicie,
N-a ramas in urma, nici trecut.
Iubind sublim
Numele mi-e scris in privirea-ti de seara...
Ma chemi catre tine,
Ma regasesti...
Ce pas simplu,
Privirea -
De atunci...
Incep cu fiecare tine sa trezesc o noua zi.
Ma rog ca izvorul sa ne mai dea timpi vii
Si rima sa se mute-n inimile noastre,
Versul sa cuprinda universul,
Clipa sa se nasca din a fi,
Sa se stinga-n a iubi...
Sublimarea timpului,
Vesnicia chipului.
miercuri, iunie 04, 2014
Rara avis
Realitatea abunda de gratie si pace in ochii tai mari...
Pe orice Pamant ai fi, ne vad privirea -
Vederea inimii nu cunoaste Viteza - Spatiul, Timpul.
Inima le transcende... transcende Cunoasterea Insasi.
Inima le transcende... transcende Cunoasterea Insasi.
Inima-mi este impreuna-trairea oriunde si oricand am fi.
Etichete:
Poem de vara,
Reflections - Thoughts
Abonați-vă la:
Postări (Atom)