realitatea e deja creata,
noi trebuie doar sa ne apropiem de ea,
sa o recunoastem, sa-i spunem da.
omul nu mai are nimic de creat
in afara de Iubire...
luni, august 29, 2011
duminică, august 28, 2011
Portret...
ti-am visat parfumul discret,
adulmecam sarcasmul
ascuns printre ochii tai luciosi
care vorbesc si rad necontenit
din linistea ascunsa in priviri
rasare cand zambesti un cantec
strain mie...
dar frumos
suna ca toamna
suna ca iarna
suna ca cerul lui decembrie
plin de taine vii, deschise
celor ce cred,
celor ce iubesc
celor ce simt...
adulmecam sarcasmul
ascuns printre ochii tai luciosi
care vorbesc si rad necontenit
din linistea ascunsa in priviri
rasare cand zambesti un cantec
strain mie...
dar frumos
suna ca toamna
suna ca iarna
suna ca cerul lui decembrie
plin de taine vii, deschise
celor ce cred,
celor ce iubesc
celor ce simt...
Calea
luni, august 22, 2011
Darul...
azi e ziua ta
ca si ieri
ca si maine
e ziua ta...
si secunda de secunda
iti voi da in dar
clipe din mine
parti din mine
pe mine in sine
....
iti las in dar increderea
mi te predau in dar
si sper cumva sa te bucuri
caci bucurandu-te asa
vei gusta din primul rod al iubirii mele,
crezand in increderea mea in tine
voi crede in tine
vei crede in mine
si te voi lasa sa-mi tesi o inima alba
curata
care sa cante in loc sa bata...
sa cante in slava iubirea
sa nalte o oda,
o noua arta...
ca si ieri
ca si maine
e ziua ta...
si secunda de secunda
iti voi da in dar
clipe din mine
parti din mine
pe mine in sine
....
iti las in dar increderea
mi te predau in dar
si sper cumva sa te bucuri
caci bucurandu-te asa
vei gusta din primul rod al iubirii mele,
crezand in increderea mea in tine
voi crede in tine
vei crede in mine
si te voi lasa sa-mi tesi o inima alba
curata
care sa cante in loc sa bata...
sa cante in slava iubirea
sa nalte o oda,
o noua arta...
sâmbătă, august 20, 2011
Arhetipal
peste frica
peste teama
peste bezna
peste moarte
se inalta singur dorul,
dorul de Acasa
ce preschimba moartea
frica
ghinionul
in belsugul vietii
si al adorarii...
trec ciobanii,
trec oile
trec lupii
trec vulpile
trec ursii peste drumul meu
si lasa in urma doar -
urme pe drum,
in care stau ascunse taine
inca necreate de stele
de noapte
de greieri
de aer...
in rasarit ma pierd adesea
insa in noapte ma regasesc
nu ratacesc, ma ghidez dupa stele
ma aprind si luminez acolo unde
mintea nu patrunde...
in cuib
in stup
in uter...
ma protejez lunatic,
albastru
cu fulgere de inima buna
ce cad prin locuri amare
ma spal cu cantec de greier
sub naltul cerului care ingana ascuns in tacere
motiv de dragoste prezenta,
de dragoste treaza
de dragoste buna!
pastor traind in taina
fara fuga
fara frica
fara moarte
doar cu dragoste buna!
peste teama
peste bezna
peste moarte
se inalta singur dorul,
dorul de Acasa
ce preschimba moartea
frica
ghinionul
in belsugul vietii
si al adorarii...
trec ciobanii,
trec oile
trec lupii
trec vulpile
trec ursii peste drumul meu
si lasa in urma doar -
urme pe drum,
in care stau ascunse taine
inca necreate de stele
de noapte
de greieri
de aer...
in rasarit ma pierd adesea
insa in noapte ma regasesc
nu ratacesc, ma ghidez dupa stele
ma aprind si luminez acolo unde
mintea nu patrunde...
in cuib
in stup
in uter...
ma protejez lunatic,
albastru
cu fulgere de inima buna
ce cad prin locuri amare
ma spal cu cantec de greier
sub naltul cerului care ingana ascuns in tacere
motiv de dragoste prezenta,
de dragoste treaza
de dragoste buna!
pastor traind in taina
fara fuga
fara frica
fara moarte
doar cu dragoste buna!
Etichete:
AF-S Nikkor 18-55,
Nature,
People - Portraits,
Personal
miercuri, august 10, 2011
balconul 3
o zi de toamna in mijlocul verii
m-a cuprins de-a intregul.
e rece,
e muta,
e surda,
imi aduce liniste,
ma lasa in pace...
aici, e ceata doar de la etajul 4-5 in sus.
restul e limpede dar demasca griul nebun
....
vantul ocoleste orasul
iar ceata se sprijina pe blocurile mici.
toate ma fac sa simt ca
cerul se teme de noi,
ii e sila de locuintele noastre murdare,
se sfieste sa atinga asfaltul...
m-a cuprins de-a intregul.
e rece,
e muta,
e surda,
imi aduce liniste,
ma lasa in pace...
aici, e ceata doar de la etajul 4-5 in sus.
restul e limpede dar demasca griul nebun
....
vantul ocoleste orasul
iar ceata se sprijina pe blocurile mici.
toate ma fac sa simt ca
cerul se teme de noi,
ii e sila de locuintele noastre murdare,
se sfieste sa atinga asfaltul...
Abonați-vă la:
Postări (Atom)