nimeni in lume nu iti poate spune cine esti
nici un preot
nici un iluminat
nici o carte
ei iti pot spune doar cine nu esti
nu esti numele tau
nu esti femeia
nu esti barbatul
nu esti omul
nu esti copilul
nu esti batranul
nu esti brutarul
nu esti profesorul
nu esti sfantul
nu esti pacatosul
si inlaturand astfel toate atributele imprumutate
care nu spun nimic valabil despre tine
ramai descoperit, ajungi la esenta.
stiind ce nu esti
ramai in contact cu tine...
ajungi sa simti extazul prezentului
cuvintele nu ne pot defini
ceea ce suntem poate fi transcens, nu explicat
nu descusut
nu cautat....
cautand... in exterior sau in interior
devi cautatorul
si te departezi deja de esenta
te indepartezi de tine.
tot ceea ce trebuie sa faci
este sa existi relaxat
fara sa cauti nimic.
Esti deja aici!
joi, februarie 24, 2011
miercuri, februarie 23, 2011
Cheia stiintelor...
atat de mici suntem
in fata marilor sentimente
care uneori pot cuprinde intreg Universul,
pana acolo unde noi inca nu am ajuns.
atat de mari suntem atunci
cand iubim intreg Universul.
cand vom intelege ca dragostea
este singura forta inepuizabila de care suntem capabili,
atunci nu va mai exista niciun fel de razboi...
armele nucleare, intelegerea materiei si a energiei
nu sunt decat un joc de copii!
la baza creatiei sta inca de la inceput o singura forta
care nu poate fi produsa decat de fiinte,
nu de masini...
Dragostea...
paradoxal, dar se pare ca ratiunea ne impiedica sa intelegem ca noi, oamenii, detinem prin esenta forte mai puternice decat un reactor nuclear... noi oamenii detinem comoara pe care de mii de ani artistii si inteleptii incearca sa o valorifice si aceea este dragostea.
prin dragoste fata de creatie, putem obtine echilibrul perfect, cunoasterea perfecta l, evolutia completa si ascensiunea acestei civilizatii pe toate planurile si toate astea fara prea mult efort materia. Cunoastem destul de multe astazi, incat sa ne permitem luxul de a accesa si iubirea ca o noua forma de cunoastere. Suntem destul de evoluati incat sa ne autoeducam in directia asta. E nevoie de acest salt pe care civilizatiile anterioare l-au facut de mult. Si daca cineva nu intelege stiintele civilizatiilor trecute este datorita lipsei acestei piese de puzzle - cunoasterea intuitiva bazata pe iubire si pe capacitatile spirituale ale omului.
Stiinta dezvoltata astazi, daca ar face un pas mic, omenirea ar fi departe. Acel pas este reorintarea stiintei catre evolutia spiritului, catre slujirea evolutiei spirituale nu catre slujirea evolutiei materiale...nu catre competitie si detinere suprema a puterii, nu catre armament.
Trebuie sa ne dam seama ca efortul depus de noi toti, suferinta economiei datorata setei de putere si toate problemele pe care le induram astazi se datoreaza ramurilor cele mai scumpe in care guvernele investesc, si anume...lupta impotriva semenilor. Lupta impotriva noastra, INVESTIM in autodistrugere. Oricat de ireal ar parea acest scenariu si oricat de relaxati suntem acum, trebuie sa ne dam seama ca la nivel mondial se investeste groaznic de mult in aceasta autodistrugere... Suna apocaliptic dar asa este. Suna ireal...dar lucrurile astea exista chiar daca nu se simt la noi.
in fata marilor sentimente
care uneori pot cuprinde intreg Universul,
pana acolo unde noi inca nu am ajuns.
atat de mari suntem atunci
cand iubim intreg Universul.
cand vom intelege ca dragostea
este singura forta inepuizabila de care suntem capabili,
atunci nu va mai exista niciun fel de razboi...
armele nucleare, intelegerea materiei si a energiei
nu sunt decat un joc de copii!
la baza creatiei sta inca de la inceput o singura forta
care nu poate fi produsa decat de fiinte,
nu de masini...
Dragostea...
paradoxal, dar se pare ca ratiunea ne impiedica sa intelegem ca noi, oamenii, detinem prin esenta forte mai puternice decat un reactor nuclear... noi oamenii detinem comoara pe care de mii de ani artistii si inteleptii incearca sa o valorifice si aceea este dragostea.
prin dragoste fata de creatie, putem obtine echilibrul perfect, cunoasterea perfecta l, evolutia completa si ascensiunea acestei civilizatii pe toate planurile si toate astea fara prea mult efort materia. Cunoastem destul de multe astazi, incat sa ne permitem luxul de a accesa si iubirea ca o noua forma de cunoastere. Suntem destul de evoluati incat sa ne autoeducam in directia asta. E nevoie de acest salt pe care civilizatiile anterioare l-au facut de mult. Si daca cineva nu intelege stiintele civilizatiilor trecute este datorita lipsei acestei piese de puzzle - cunoasterea intuitiva bazata pe iubire si pe capacitatile spirituale ale omului.
Stiinta dezvoltata astazi, daca ar face un pas mic, omenirea ar fi departe. Acel pas este reorintarea stiintei catre evolutia spiritului, catre slujirea evolutiei spirituale nu catre slujirea evolutiei materiale...nu catre competitie si detinere suprema a puterii, nu catre armament.
Trebuie sa ne dam seama ca efortul depus de noi toti, suferinta economiei datorata setei de putere si toate problemele pe care le induram astazi se datoreaza ramurilor cele mai scumpe in care guvernele investesc, si anume...lupta impotriva semenilor. Lupta impotriva noastra, INVESTIM in autodistrugere. Oricat de ireal ar parea acest scenariu si oricat de relaxati suntem acum, trebuie sa ne dam seama ca la nivel mondial se investeste groaznic de mult in aceasta autodistrugere... Suna apocaliptic dar asa este. Suna ireal...dar lucrurile astea exista chiar daca nu se simt la noi.
Etichete:
Articole,
Reflections - Thoughts
Zambet...
umorul degaja in mine
o forta benefica
ca dragostea Soarelui fata de Pamant...
fiecare apus si rasarit
pe mine ma face sa rad!
.(sau ma fac sa rad?) :))
o forta benefica
ca dragostea Soarelui fata de Pamant...
fiecare apus si rasarit
pe mine ma face sa rad!
.(sau ma fac sa rad?) :))
joi, februarie 17, 2011
Nud
Ma dezbrac incet...
ma dezbrac de cuvinte,
de timp,
de minte,
chiar si de tacere
si las creatia sa se intample
in mine.
Ascult prezentul
si rad:)
Deuter Chaitanya Hari... - Spirales
Asculta mai multe audio diverse
marți, februarie 15, 2011
luni, februarie 14, 2011
Curcubeu patrat
lumea asta in care traim este ca un curcubeu patrat...
imagineaza-ti cum vine asta!
cam prea tensionat,
distorsionat.
.
imagineaza-ti cum vine asta!
cam prea tensionat,
distorsionat.
.
duminică, februarie 13, 2011
Joc nebun
Tin ascunse in mine
darurile unui om nebun
ce isi schimba jocul dupa cum...
pastorul
singuratic
intins cat o turma de oi inaripate
imbraca si haina de lup
coborand in vai
speriindu-si oile toate...
si miroase a brad
si miroase a ars
si miroase a viu
si miroase a fraged
asa miroase drumul spre drumuri incurcate
cunfuz...trecator
jocul ironic, plin de umor
imi imbraca greselile in rasina limpede -
chihlimbar luxuriant
cu comori ascunse in fapte
prinse in timp...
uitate de toti si de toate...
darurile unui om nebun
ce isi schimba jocul dupa cum...
pastorul
singuratic
intins cat o turma de oi inaripate
imbraca si haina de lup
coborand in vai
speriindu-si oile toate...
si miroase a brad
si miroase a ars
si miroase a viu
si miroase a fraged
asa miroase drumul spre drumuri incurcate
cunfuz...trecator
jocul ironic, plin de umor
imi imbraca greselile in rasina limpede -
chihlimbar luxuriant
cu comori ascunse in fapte
prinse in timp...
uitate de toti si de toate...
Abonați-vă la:
Postări (Atom)