mda...sclipesc peretii de ceata, de frig
si licare pacea pe langa felinare
gandesc domol,
ma misc usor,
ma retrag in odaie si provoc o scanteie
creatoare de iubire si de soare.
cuvant mai rar
si gand mai pur
ma imbraca-n armura
divina
si asa,
protejat de iubire in intimitatea mea
incep sa vibrez,
imi vine sa plang...
vineri, decembrie 31, 2010
marți, decembrie 28, 2010
Dual dual...
Cand sufletu-mi saruta mintea
ma imbunez,
ma regasesc, uman...
confuzia e rapa
dintre suflet si minte
dintre sunet pur si zgomot
dintre creatie si imitatie
dintre irepetabil si automatism.
dual, dual... cantec amar!
te-as vinde acum
pe-un sunet de cristal
mai dulce, mai clar...
ma imbunez,
ma regasesc, uman...
confuzia e rapa
dintre suflet si minte
dintre sunet pur si zgomot
dintre creatie si imitatie
dintre irepetabil si automatism.
dual, dual... cantec amar!
te-as vinde acum
pe-un sunet de cristal
mai dulce, mai clar...
Mister de decembrie
La sfarsit de decembrie cerurile se deschid
ca niste porti
sprijinite de coloane de argint.
se aude glorie si slava,
si de sus pica viata cristalina,
fulguind...
dar pentru mine,
decembrie in treacat,
cerul n-a deschis vreo poarta,
a descoperit oglinzi -
adevarul m-a cuprins...
ingeri, slava, prospetime
ma renasc,
ma recreez prin Tine.
ca niste porti
sprijinite de coloane de argint.
se aude glorie si slava,
si de sus pica viata cristalina,
fulguind...
dar pentru mine,
decembrie in treacat,
cerul n-a deschis vreo poarta,
a descoperit oglinzi -
adevarul m-a cuprins...
ingeri, slava, prospetime
ma renasc,
ma recreez prin Tine.
sâmbătă, decembrie 25, 2010
miercuri, decembrie 22, 2010
Visul pastorului
Merg pe pajisiti reci
inaltate de munti -
mersul meu fraged, descult,
ma poarta spre alte meleaguri
mai nalte...
mai reci
mai aproape de soare.
imi privesc talpile,
imi privesc mainile
si mi le simt aceleasi cu ochii...
toate ma cheama spre Tine
si-n toate Ti-ai pus cuvantul
si iubirea...
o clipa de-ar lipsi iubirea
as ingheta pe aste creste
descult cum sunt...
cu mersul fraged
neclintit de vant...
si merg descult pe drumul alb
lasand in urma umbra-mi subtirica.
la fiecare pas marunt
ma simt ca o furnica
ce cara in spinare
bucati de adevar,
extaziante, hranitoare...
inaltate de munti -
mersul meu fraged, descult,
ma poarta spre alte meleaguri
mai nalte...
mai reci
mai aproape de soare.
imi privesc talpile,
imi privesc mainile
si mi le simt aceleasi cu ochii...
toate ma cheama spre Tine
si-n toate Ti-ai pus cuvantul
si iubirea...
o clipa de-ar lipsi iubirea
as ingheta pe aste creste
descult cum sunt...
cu mersul fraged
neclintit de vant...
si merg descult pe drumul alb
lasand in urma umbra-mi subtirica.
la fiecare pas marunt
ma simt ca o furnica
ce cara in spinare
bucati de adevar,
extaziante, hranitoare...
luni, decembrie 20, 2010
Fuga
Obosit
de-atata frig urban
ma reduc la tacere
si fug...
evadez in haina de pastor
si fug prin albul padurii...
frigul urban e rece
frigul silvestru e cald si hranitor
soarele iernii imi infige ace in piele
amortindu-ma ametitor...
iarna salbatica ma anima,
iarna orasului ma deprima.
Revin in haina de pastor.
O poezie inspirata dintr-o discutie cu "nenea Iancu"
Menuete celebre - Boccherini
Asculta mai multe audio diverse
de-atata frig urban
ma reduc la tacere
si fug...
evadez in haina de pastor
si fug prin albul padurii...
frigul urban e rece
frigul silvestru e cald si hranitor
soarele iernii imi infige ace in piele
amortindu-ma ametitor...
iarna salbatica ma anima,
iarna orasului ma deprima.
Revin in haina de pastor.
O poezie inspirata dintr-o discutie cu "nenea Iancu"
Menuete celebre - Boccherini
Asculta mai multe audio diverse
duminică, decembrie 19, 2010
La umbra focului
Leagan dulce cantec,
al lumanarii joc
iti smulge tacut un zambet
impachetat in foc.
Lacrima dulce de ceara
se intareste-n umbra, timid -
ingheata amorul
de singur, de frig.
Departe de lumina
nimic nu e limpede
nimic nu e fluid...
al lumanarii joc
iti smulge tacut un zambet
impachetat in foc.
Lacrima dulce de ceara
se intareste-n umbra, timid -
ingheata amorul
de singur, de frig.
Departe de lumina
nimic nu e limpede
nimic nu e fluid...
Abonați-vă la:
Postări (Atom)