marți, februarie 14, 2012

Bilant negativ

Fiecare avem Totul
fiecare suntem Alesul
fiecare suntem Omul
fiecare ne-am nascut din aceeasi Taina
prin aceeasi minune.

Unde este diferenta? ce am uitat?
am uitat Acea Iubire Atotcunoscatoare...
prin care informatia functioneaza,
nu se stocheaza...

Stim atat de multe
am ajuns atat de departe in stiinta
Atat de departe de Suflet, de Pace...

Caci daca nu avem Iubire,
Adevarul este mort sau zace.
______________________________
Recomand ascultarea melodiei in special de la minutul 2:15 pana la final. Asta e strigatul care plange in fiecare, doar ca sa ne deschidem inima catre prezent. Nu mai are aer.

In Taina

E minunat sa cunosti dar e mai minunat sa iubesti.

Nimic din ceea ce este nu este ascuns.
Pentru toate este lasata o Taina
pe care inima o poate cuprinde
insa mintea singura, nu.

Cei ce vorbesc din Taina
sunt invatatori,

Cei ce zambesc din Taina
sunt inocenti intre fratii lor,

Cei ce canta din Taina
se fac vindecadori,

Cei ce traiesc in Taina,
se pot face nevazuti intre fratii lor,

Cei ce Iubesc in Taina
Sunt Sori liberi intre fratii lor
caci Adevarul este hrana lor
care le da acum Putere...

sâmbătă, februarie 11, 2012

Puterea este egala cu 0

Am obosit cat am fost insetat de putere. Astazi am gasit secretul...
Am cedat castigand in suflet tot ce nu imi apartine dar ia parte la existenta mea.

Adevarata Putere este in Pace.
Puterea este in esenta lucrurilor asa cum sunt ele create...

O lacrima versus un zambet nu inseamna putere.
Adevarata putere se manifesta invizibil
si schimba Intregul in mod Firesc, Natural.

Puterea nu inseamna efort...Puterea Adevarata nu face nici un efort si totusi schimba. Este o Existenta Vie a carei prezenta transforma neconditionat. Este o Inteligenta care organizeaza. Puterea care dezorganizeaza, distruge nu este Putere este o forta, o ura, o energie care poate disparea. Insa Puterea este infinita caci este Informatie ce se naste din Iubire si Organizeaza.

In jurul lui 0, toate numerele Sunt. In lipsa lui 0 totul se rupe iar minus (-) si plus (+) isi pierd orice sens, orice dialog.

,,Caci a Ta este Imparatia si Puterea si Slava"... de ce oare Puterea este Aici? Caci Puterea asa cum o inteleg eu, poate face doar Bine. Si chiar si aici puterea este la mijloc - intre Imparatie si Slava intre Creatia Vazuta si cea Nevazuta.

Dumnezeu nu este la plus sau la minus Infinit, Dumnezeu este Infinit de mare dar nu este in sus sau in jos. El este Absolut, este Reperul Central si este chiar aici. In lipsa Lui totul isi pierde sensul, dialogul. Este acum si aici la punctul zero (0). Caci punctul zero e originea tuturor posibilitatilor. Si pentru mine, acum, zero este mai mare decat infinit pentru ca infinitul pleaca de la zero, este doar o extensie a lui zero si in absenta sa, infinitul este doar o iluzie fara reper.

Si inca ceva...
Falsa putere este a celor rai.
Puterea este a Celor Buni si Blanzi.

Si mereu Puterea este Libera
in Adevaratul sens al Libertatii
________________________________________________
...
De cate ori am dorit sa ne luam viata de la zero? De cate ori am simtit nevoie acuta de zero? De punctul ala din care o putem lua de la capat in orice directie, punctul ala care ne ofera prospetime si infinite posibilitati de a alege in orice directie. Zero e la intersectia tuturor axelor.

Acum inteleg ca atunci cand simtim nevoia sa o luam de la zero simtim inconstient nevoia de a ne intalni cu Dumnezeu.

Acum, linisteste-te si fa ceva!




Melodia din postare :

Let's start over again
Why can't we start it over again
Just let us start it over again
And we'll be good
This time we'll get it, get it right
It's our last chance to forgive ourselves

vineri, februarie 10, 2012

Cascada inorogului

orgasm liric...

un deget pe pleaoapa
nasul pe gat
o soapta pesemne ca nu ar fi prea mult...

un pamant sub picioare
un cer peste tine
o simpla privire
un gest sacru,
maruntul prin care
maretia din stele coboara pe pamant
intre doua destine vii, fluvii
care nasc o delta, un nou pamant
si apoi o mare scaldata de soare,
de vant...


joi, februarie 09, 2012

Sonata dezghetului

scoateti dragostea din carti
scoateti norocul din jocul de carti
scoateti nasul din carti
si bagati-l in fan...in parfumul pamantului

norocul sa va arunce in valtoare iubirii
iar iubirea sa va dicteze ritmul inimii

ca un dans,
un vals dansat in lipsa de ganduri
o liniste ascunsa intre inimi fierbinti
o muzica patrunsa in alb
o dimineata a ochilor pe marea inghetata de frig...

ce ger...
ce bine ca e alb
si ca e lin... lin... vantul
din linistea vazduhului...

e alb,
e rece,
e limpede
ca-i simpla viata pe Pamant.

luni, februarie 06, 2012

Umanitatea

Intre oameni nu trebuie sa existe nimic...
si atunci Umanitatea va fi un intreg.

Entropie la 0 absolut.

un pas in plus pe Pamant nu exista...
orice pas e o binecuvantare
intentia ta insa il poate face un pas mic
sau mai bine un pas mare.

si ma odihnesc apoi,
ascuns in minutul de ger ce ma cuprinde
iar tremorul si zambetul nefiresc,
imi topesc cuvantul in minte.

imi las incet visul sa curga pe omat
care poate fi lava in alt orizont...

ma incurc in parul tau
si te miri ca mie pe crestet imi creste o livada
cu pomi fructiferi...
cu pomi foarte fructiferi
care fac doar fructe de gheta cu samburi de foc
si primavara flori cu nectarul ascuns pe alta planeta.

si-mi zambesti ca ultimul fluture privit de mine
acum un an
care mi-a spus:

Nu mai visa!
Aripile mele nu sunt zborul meu,



 priveste tot...