Poposind in mine,
frigul de afara
a venit nu ca sa ma-nghete,
nu ca sa ma-nghete...
Surprinzator de tacut
si intr-un fel nestiut
imi cristalizeaa gandurile
si simtirea...
Infloresc ascuns si rece
cu o eleganta pura,
muzicala...
Anotimpurile - Vivaldi - Concerto 4 - Iarna - Largo(11)
Asculta mai multe audio diverse
miercuri, decembrie 08, 2010
marți, decembrie 07, 2010
Cadou de decembrie
Privirea unui pescarus,
o floare de verbina,
si-un fulg alb de nea
au redefinit frumosul,
pentru mine...
Atat de simplu...
frumosul poate demasca orice mister
daca-l transcendem.
CHOPIN - Vals nr 7 in Do# minor
Asculta mai multe audio diverse
o floare de verbina,
si-un fulg alb de nea
au redefinit frumosul,
pentru mine...
Atat de simplu...
frumosul poate demasca orice mister
daca-l transcendem.
CHOPIN - Vals nr 7 in Do# minor
Asculta mai multe audio diverse
duminică, decembrie 05, 2010
Pescarusii - prietenii ce nu-i pot numara pe degete.
Cu ceva vreme in urma, am vrut sa raman la facultate la Constanta doar pentru pescarusi si pentru mare, dar m-am gandit mai mult la posibilitatile de studiu si mi-am retras dosarul intorcandu-ma la Bucuresti.
Aici, o persoana deosebita (putin spus deosebita) mi-a readus aminte de pescarusi iarna trecuta si eu am ramas de atunci cu gandul ca vreau sa comunic intr-un fel cu ei. Nu am putut sa fac asta pe Dambovita bucuresteana, insa, o coincidenta mi i-a adus la geam si un impuls ciudat m-a determinat sa le arunc niste bucatele de paine in aer. Ei le prindeau rand pe rand, nu lasau nimic sa cada si se tot strangea un stol in fata geamului meu de la camin invartindu-se in cerc.
Nu cred ca am vazut ceva mai frumos in ultimele luni decat privirea calda si euforica a unui pescarus care face prcatic o pauza de zbor in fata geamului meu asteptand sa ii arunc ceva de mancare. Si cel mai tare e sa faci toata treaba asta pe o muzica dinamica, practic ai sa zbori cu ei... (nu am cum sa cad de pe geam de la atata entuziasm pentru ca e foarte inalt)
Ca dovada... am niste poze:
Etichete:
Nature,
Reflections - Thoughts
vineri, decembrie 03, 2010
Gheata care ma dezgheata.
Luna noua in decembrie,
cand,
copacii glazurati in gheata
trosnesc cristalin in vant.
Al apei cant
de picuri
si de gheata
loveste sfant timpanul inghetat
si mi-l dezgheata bland.
Focul viu din mine
arde parca mai puternic
si-l ascult,
si-l ascult...
E de fapt, ecoul cald
al frigului de-afara,
un viscol
convertit in cantec bland,
si pur si sfant...
Sub al carui tril -
cristalizeaza
florile din alta viata
furisata pe Pamant.
cand,
copacii glazurati in gheata
trosnesc cristalin in vant.
Al apei cant
de picuri
si de gheata
loveste sfant timpanul inghetat
si mi-l dezgheata bland.
Focul viu din mine
arde parca mai puternic
si-l ascult,
si-l ascult...
E de fapt, ecoul cald
al frigului de-afara,
un viscol
convertit in cantec bland,
si pur si sfant...
Sub al carui tril -
cristalizeaza
florile din alta viata
furisata pe Pamant.
Secretul copacului batran...
Multe crengi mi-au cazut,
pana cand,
am invatat sa dansez gratios in vant...
si-am plans -
si-acum... rad!
David Garrett - The Flight of the Bumble Bee (''Virtuoso'' 2007)
Asculta mai multe audio diverse
pana cand,
am invatat sa dansez gratios in vant...
si-am plans -
si-acum... rad!
David Garrett - The Flight of the Bumble Bee (''Virtuoso'' 2007)
Asculta mai multe audio diverse
Printre toti si toate...
Parasit de sentimente impartasite,
simt ca renasc in singuratate,
intr-o formula noua,
intr-o ordine noua,
egocentrista,
care duce deci spre centru,
spre echilibru,
spre abundenta interioara - ascunsa...
Poate ca asta e scopul
culmilor tristetii,
culmii dorului
si altor culmi
legate de-ndurare.
toate duc catre o pretioasa interiorizare
pe care daca o ratezi
ramai batut de vanturi
pe culme, dezvelit.
Renascand in singuratate,
regasesc secretele vietii,
infloresc a doua oara
cu miresme mai tari - mature, coapte...
Acum pot zbura din nimfa
intr-un dans aparte
si pot sa strig oricui:
cunoaste-te, iubeste-te,
si-apoi mergi sigur mai departe!
Caci ai devenit un bob de grau
ce-ancoltit pe stanca
crescand din tot ce Dumnezeu i-a pus
in sine.
si singur s-andreptat spre roua
spre aer si lumina...
si-acum... ancorat domol in stanca
nimic nu-l mai darama...
simt ca renasc in singuratate,
intr-o formula noua,
intr-o ordine noua,
egocentrista,
care duce deci spre centru,
spre echilibru,
spre abundenta interioara - ascunsa...
Poate ca asta e scopul
culmilor tristetii,
culmii dorului
si altor culmi
legate de-ndurare.
toate duc catre o pretioasa interiorizare
pe care daca o ratezi
ramai batut de vanturi
pe culme, dezvelit.
Renascand in singuratate,
regasesc secretele vietii,
infloresc a doua oara
cu miresme mai tari - mature, coapte...
Acum pot zbura din nimfa
intr-un dans aparte
si pot sa strig oricui:
cunoaste-te, iubeste-te,
si-apoi mergi sigur mai departe!
Caci ai devenit un bob de grau
ce-ancoltit pe stanca
crescand din tot ce Dumnezeu i-a pus
in sine.
si singur s-andreptat spre roua
spre aer si lumina...
si-acum... ancorat domol in stanca
nimic nu-l mai darama...
miercuri, decembrie 01, 2010
Armonie - meditatie
Ma recunosc in plan spiritual
ma reinnoiesc in plan informational
ma reorganizez in plan energetic
ma reordonez in plan fizic
ma recreez total
dupa chipul si asemanarea Sa.
Totul, fara vreun efort mental...
ma reinnoiesc in plan informational
ma reorganizez in plan energetic
ma reordonez in plan fizic
ma recreez total
dupa chipul si asemanarea Sa.
Totul, fara vreun efort mental...
Abonați-vă la:
Postări (Atom)