duminică, septembrie 12, 2010

Strigat de seara

Pastrez in mine un strigat de seara
care zace...
caci m-am sfiit sa-l scot afara
si l-am lasat trei nopti la rand sa doarma cu mine
iar acum, ma da afara.

Am sa tip si am sa iti dau aripi sa pleci
amarule gand frumos si nefiresc!
dar intoarce-te curand la mine
prin vorbe si fapte
nu prin urlete coapte de-o vara.

Intoarce-te fapt
si lasa-ma sa te-mplinesc
intorce-te cuvant
si lasa-ma sa te rostesc...

nu vreau sa urlu,
nu vreau sa zbier dupa viata,
vreau doar sa mi-omplinesc.

M-am saturat de nopti furate de tine
ti le dadeam ca jertfa
dar cred c-a fost destul.
ti-am dat chiar si din mine!
insa acum e timpul sa ma rasplatesti
adu-mi...!?
adu-mi clipa in care sa spun.

Intoarcete te rog prin vorbe si fapte
gandule drag,
si mai ales...
intoarce-te la fel de curat!

sâmbătă, septembrie 11, 2010

La un apus de toamna...

La un apus de toamna
s-au intalnit pe-o frunza fragila
un fluture
si-o picatura...

ma uit si ma intreb:

E posibil oare
ca sufletul meu
sa stea cu ei pe frunza?
e demn de-atata gingasie
si e oare atat de pur si de usor?

La un apus de toamna furtunos,
stau intr-un picior
caci nu stiu unde-mi este locul
ori pe frunza,
ori in pridvor*...

* cu sensul de: pridvór (pridvoáre), s. n.2. Încăpere la intrarea în biserică, atriu.
_______________________________________________________

simbolistica:

apus - final...amortirea luminii prezente, poarta de intrare in intuneric, pregatirea pentru a doua zi, pentru un nour rasarit. incheierea unui ciclu. (intunericul dinaintea luminii mereu e mai intens perceput)

Furtunos - furtuna cu elentele sale, mai scapa cate un fulger(chiar daca e toamna) ce reprezinta lumina, treziri, sclipiri, care raman in ecou(tunetul furtunii indeprtate)
furtuna - imprevizibilul apare, raul apare si sub forma de lumina(fulgere distrugatoare) dar si fulgere creatoare(care starpesc raul)

toamna - include amestecul dintre toate anotimpurile. (anotimpuri = perioade istorice ale omenirii)

frunza - intoarcerea la natura, regasirea esentei(individualitatii) in natura, intelegerea divinitatii prin natura.

pridvor - biserica(institutia, formele de credinta in masa)

intr-un picior - nehotarare.

frunza fragila - natura.

omul e pus la mijloc. sunt oemeni demni de natura, care stiu cum sa o patrunda fara a provoca dezechilibre si oameni care o dezechilibreaza total.
Intoarcerea la natura si spiritualitate este solutia echilibrului. Una fara alta nu se poate. (Stiinta plus Religie)



Sunt rece ca vantul de toamna...

o poezie cu muza ascunsa. (nu ne cunoastem)

Sunt rece...
Da,
Sunt rece ca vantul
Dar fara vantul... nimic nu ar mai dansa.

Sunt ca vantul rece de toamna
ce smulge frunzele...balerinele,
facand cu ele o pirueta solara
in reflectorul cald de toamna
ce apune sub cortina de nori greoi.

Sunt rece si palid...
si e mai bine sa nu ma vezi,
sa nu ma simti.
asa sunt eu...

Nu ma alerga caci n-ai sa ma prinzi,
si nu imi cere ceva
caci de vrei sa ma vezi
am sa rascolesc praful
si-am sa-l inalt intr-un vartej...

asa sunt eu... ca vantul rece de toamna.

Mai bine asculta-ma
si priveste-mi dansul pe cer.
Sunt un balerin invizibil
si nu vreau sa devin o statuie calda de fier.

joi, septembrie 02, 2010

Artist anonim

Alerg topit de vanturi si batut de Soare
intr-o lume-n care natura isi joaca rolul
fara niciun spectator.

Ba mint...
mai tresare totusi cate unul ratacit
care-i urmareste dansul
si-o asculta fericit,
dupa care, pleaca...
dar revine obosit.

Singura, artista,
canta pe spirala vietii chiar acum!
un sunet angelic de harpa
rasuna in noi...

Vibrand in felul asta
ne ridicam din aer si din lut
precum arborii spre ceruri...
sau pasarile-n vant.

Doar ascult-o !
si-ai sa razi,
si-ai sa canti,
aplaudand...


Asculta mai multe audio Muzica

Urmatoarele filmulete vor descrie mai bine vibratia de care vorbesc si spectacolul Artistei noastre, care se desdfasoara si in noi si in jurul nostru pe baza acelorasi legi Universale, codificate spiralat:)

Aici e unul

Si aici altul :D

miercuri, septembrie 01, 2010

Bine ai venit Septembrie!


exact acum 10 minute am cunoscut un balerin. e ciudat pt ca asta am vrut sa fac eu cand eram mic... si de cate ori venea toamna resimteam acut potrivirea cu aceasta cale artistica. Imi dau seama ca o buna perioada nevoia asta de balet a fost cronica, nu acuta... in final m-am apucat de karate. (o forma speciala, mai eleganta, la care vreau sa revin) Nu stiu ce treaba are asta cu toamna... insa la mine exista o sincronizare intre cele doua:))





Asculta mai multe audio Muzica

Tablou uman

Privesc...
un rasarit mut
ce nu-mi mai spune nimic,
iar copilaria ma bate pe umar
si ma intreaba:
unde sunt?
ce-am patit?

Soarele rasarea pe note soptite
Si picta cerul razand,
Il picta in mine...

Oare?

Cred ca da...
ii placea vesmantul sufletului meu
curat si usor,
care zbura cu vantul ca un fluture
pe care ploaia il innoia de fiecare data.
Firescul se reflecta pe panza curata
ca un vis...

Vreau sa mai pictezi in mine,
macar o data...



Asculta mai multe audio Divertisment